Mobbing ve Pereira

Mobbing ve Pereira

ersin-afacanSportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Ersin Afacan’ın “Mobbing ve Pereira” başlıklı yazısı;

Fenerbahçe, geçen sezon Beşiktaş’a şampiyonluğu hediye ettikten sonra takımın teknik direktörü Pereira, tartışılan ve gönderilmesi gündeme gelen isim olmuştu. Fakat Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşları, olayın tazminat boyutunu da dikkate alarak Pereira’ya bir şans daha vermek istedi. Ancak takım Monaco’ya elenip Şampiyonlar Ligi’ne katılamayınca Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşları tarafından ertelenen vedalaşma kararı devreye sokuldu.

Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşları, benzer uygulamayı daha önce de yapmış ve pek çok teknik direktör ile yollarını ayırmıştı. Yolların ayrılması sporun doğasında olan bir olgudur. Ancak sporun doğasında olmayan Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşlarının, tazminat ödememek için Pereira’nın istifa etmesi adına baskı ve zorlama yolunu seçmesidir. Örneğin yönetimin Pereira’nın İstinye’deki 10 bin dolarlık ev kirasını da ödemeyeceği ve hatta üç yardımcısının tazminatları ödenerek kulüp ile olan ilişkilerinin kesildiği öne sürüldü. FB TV’de Pereira aleyhine videolar gösterilmeye başlandı.
Bütün bu yaşananlar aklımıza mobbing kavramını getirmektedir. Peki mobbing nedir? İşyerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütününe mobbing (işyerlerinde psikolojik taciz) denir (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı;2014,9) Yani Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşlarının, sözleşmeleri devam eden takımın teknik kadrosuna karşı bu olumsuz tutumunun temel amacı, onları yıldırıp tazminatsız kulüpten uzaklaşmasını sağlamak ve akabinde istediği teknik direktörü rahat bir şekilde takımın başına getirmektir. Gerçi şu an takımın başında yerli bir teknik direktör olsaydı Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşlarının, çoktan bu işi kendi istedikleri gibi halletmişlerdi. Halbuki Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşları, Pereira ve ekibi ile anlaşma yaparken bu ayrılma olayını açık ve net şekilde konuşabilirlerdi ki tazminat miktarını da Pereira zorla sözleşmesine yazdırmadı. Dolayısıyla iletişim becerisinin zayıflığından kaynaklanan bu olumsuz durumun ve ortaya çıkan krizin temel sorumlusu Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşlarıdır.

Başka yöntemlerin uygulanma imkanı olmadığı durumlarda yöneticiler, güç ve otorite kullanarak değişikliklerin kabul edilmesini zorlayabilir. Özellikle değişikliğin acilen uygulanması gereken durumlarda kullanılan yöntem “tehdit ve baskı yapma” yöntemidir (Sabuncuoğlu ve Tüz;1995,178). Çünkü saldırma, en ilkel savunma mekanizmasıdır. Saldırma, amaca varmada engelle karşılaşan bireyin öfke, fiziki şiddet ve tahrip eylemleri ile saldırganlık enerjisini engele yöneltmesidir (İnceoğlu;2010,138). Dolayısıyla iletişim becerisinin zayıflığından kaynaklanan bu olumsuz durumun ve ortaya çıkan krizin temel sorumlusu Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşlarıdır. Çünkü profesyonel anlayışa sahip kişi, kriz çıkarmaz hatta var olan krizi en kısa sürede kurallara uygun şekilde çözer.

Ayrıca, mobbing sadece sporda değil iş yaşamının her alanında meydana gelmektedir ve iletişim becerisinin zayıflığından kaynaklanan olumsuz bir durumu ifade etmektedir. Bu nedenle, kulüp başkan ve yöneticilerinin, spor alanlarındaki bu yıldırma davranışlarını sergilememesi için sözleşmeler de dahil olmak üzere her işi profesyonelce yapmaları ve kurnazlık peşinde koşmamaları gerekiyor. Çünkü ortada bir sözleşme var ama iki taraftan birinin sözünde durmak istememesi söz konusu.

Bütün bunların yanında Fenerbahçe gibi büyük bir kulübü yöneten Aziz Yıldırım ve yönetici arkadaşlarını taklit eden küçük takımların ve Anadolu kulüplerinin başkan ve yöneticilerinin de mobbing uygulamasına başvurmasıdır. Bu nedenle bu kriz, sadece Fenerbahçe’nin kurumsal kimliğine zarar vermiyor, kötü bir örnek olarak da zaten ilkel bir durumda olan spor kültürümüze de zarar veriyor.

Ersin Afacan / NationalTurk
KAYNAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Bilgilendirme Rehberi, Özel Matbaası, Ankara-2014
İnceoğlu, Metin; Tutum Algı İletişim, Beykent Üniversitesi Yayınları, İstanbul- 2010
Sabuncuoğlu, Zeyyat – Tüz, Melek; Örgütsel Psikoloji, Ezgi Kitabevi, Bursa- 1995
www.instagram.com/mental_destek
twitter.com/mentaldestek

Haberler