Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir? / Video

Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir? / Video

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir? / Video. Dünya’nın en büyük müzik dahilerinden Wolfgang Amadeus Mozart ‘ı ne kadar tanıyoruz, Mozart kimdir?

Wolfgang Amadeus Mozart kimdir?

Dünya’nın en büyük müzik dahilerinden Wolfgang Amadeus Mozart ‘ı ne kadar tanıyoruz, Mozart kimdir?

27 Ocak tarihinde Salzburg ‘ta doğan Mozart ‘ın 255. doğum günü tüm dünyada çeşitli sanatsal faliyetler ile kutlanırken, Türkiye ‘de hiçbir etkinlik düzenlenmemesi ve gazetelerde Mozart ‘ın doğum gününe yer verilmemesi üzerine National Türk olarak Wolfgang Amadeus Mozart kimdir? başlığı altında Mozart ‘ın hayatını, eserlerini, kariyerini anlatan bir biyografi hazırladık.

Mozart Kimdir?

27 Ocak 1756 yılında Avusturya ‘nın Salzburg kentinde doğan Mozart, 36 yıllık ömrüne 626 eser sığdırdı. Klasik Batı Müziği’nin, en üretken ve en etkili bestekârlarından biri olarak kabul edilen Mozart, ilk müzik yıllarında Avrupa gezilerine çıkarak Münih, Mannheim, Prag, Paris, Londra, Viyana, Lahey, Zürih, Donaueschingen ve Münih’te konserler verdi. Kariyerinin ilk yıllarında Mozart, Johann Christian Bach’tan oldukça etkilenmiştir.

Müzik tarihinin en büyük dehalarından olan Mozart, ilk operası olan Mitridate Rè di Ponto ‘yu 1770 yılında henüz 14 yaşında iken besteledi. Daha sonra 1771 yılında “Ascanio in Alba” ve 1772 yılında “Lucio Silla” yı besteledi.

23 Eylül 1777’de Mozart annesi ile birlikte Münih, Mannheim ve Paris’i kapsayan yeni bir Avrupa turuna daha çıktı. Avrupada bir süre çalışmalarına devam eden Mozart ‘ın 1780 yılında, ilk büyük operası İdomeneo Münih’de oynandı.

Türklerin Avrupa’da moda olduğu o yıllarda, Mehter ritminden esinlenen Mozart, 11 numaralı La Majör Piyano Sanatı’nın ( K. 311) 3. bölümünde “Ronda alla Turca” (Türk Marşı)’nı besteledi. Ayrıca Viyana’da Türk elçinin kızı Zaide için adına arya bestedi.

Hemen hemen her türde müzik yazan Mozart ‘ın, senfoni, opera, solo konçerto, oda orkestrası, yaylı kuartet, yaylı kintet ve piyano sonatları da vardır. Özellikle Piyano Konçertosu Mozart’ın tek başına geliştirdiği ve popüler ettiği bir türdür.

Mozart ‘ın Saraydan Kız Kaçırma operası

4 Ağustos 1782 yılında Mozart, babasının kariyerine engel olacağı düşüncesiyle evlenmelerini istemediği Constanze Weber ile evlendi. 1782 Mozart’ın kariyeri için en verimli yıllardan bir tanesidir. Mozart, Saraydan Kız Kaçırma (Die Entführung aus dem Serail) adlı operası ile büyük bir elde etti. Harika bir müzik kulağı olan Mozart, nesiller boyunca, tüm müzik türlerinin bestekarlarına ilham kaynağı oldu.

1782 ila 1785 yılları arasında, Mozart piyano konçertolarında solo olarak çıktığı seri konserler verdi ve maddi açıdan da büyük başarı elde etti. 1785 yılından sonra, Mozart sahneye daha az çıkmya başladı. Bazı kaynaklara göre Mozart ‘ın sahnelerden uzuk kalmasının sebebi elindeki yaralardı.

Mozart’ın son sözleri: Ölümün tadı dudaklarımda… Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum

Mozart ‘ın hastalığı süresince son çalışmaları Requiem ve Zauberflöte ‘dir. Zauberflöte’yi ölümünden önce bitirip sahnelere çıkarıp ünlü yaptı, ancak Requem’i bitiremeden hayatını kaybetti. Mozart,  5 Aralık 1791 tarihinde gece 1 sularında Viyana’da hayata veda etti.

[media id=1055 width=610 height=340]

Haberler