Muş depremi / Bulanık Kaymakamı açıklama yaptı

Muş depremi / Bulanık Kaymakamı açıklama yaptı

Muş depremi / Bulanık Kaymakamı açıklama yaptı… Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez, ilçede meydana gelen depremde can kaybı yaşanmadığını, ancak Sultanlı köyünde birçok evin hasar gördüğünü bildirdi. / Muş depremi…

Muş depremi / Bulanık Kaymakamı açıklama yaptı… Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez, ilçede meydana gelen depremde can kaybı yaşanmadığını, ancak Sultanlı köyünde birçok evin hasar gördüğünü bildirdi. / Muş depremi…

Kaymakam Görükmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez üssü Bulanık ilçesinin Sultanlı köyü olan 5.0 büyüklüğündeki depremde ev ve ahırların zarar gördüğünü söyledi. İlçe merkezi ve köylerde can kaybı yaşanmadığını vurgulayan Görükmez, ”Depremde hafif yararlanan bir vatandaş, Bulanık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Ancak Sultanlı köyümüzde birçok ev ağır hasar görmüş durumda. Köydeki 4 tane ahır yıkıldı ve 10 büyükbaş hayvan telef oldu” dedi. Bulanık’ta artçı sarsıntıların devam edebileceğini söyleyen Görükmez, vatandaşları ağır hasarlı evlere girmemeleri yönünde uyardı. Kaymakam Görükmez, ”Tüm tedbirleri almış durumdayız. Biz vatandaşımızı kendi haline bırakmayacağız. Evleri ağır hasarlı olan vatandaşlarımızı ilçemizdeki yatılı okullara yerleştireceğiz. Deprem sonrasında alarm durumuna geçtik. Tüm ekiplerimiz şu anda köylerde hasar tespiti için çalışıyor. Kızılay Şube Başkanımız da çalışmalara katılıyor” diye konuştu.

Muş depremi / Kızılay bölgede

Türk Kızılayı Muş Şube Başkanı Cengiz Koç da depremden sonra bölgeye ilk etapta 6’sı genel maksatlı 47 çadır, 2 bin battaniye, 300 paket muhtelif gıda ulaştırdıklarını bildirdi.

AA Muhabirine bilgi veren Koç, depremin ardından Türk Kızılayı olarak 3 ayrı ekiple bölgeye hareket ettiklerini belirtti. Bir ekibin Malazgirt’in Kılıççı ve Aslankaya köylerinde diğer iki ekibin ise Bulanık merkez ve Sultanlı köyünde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Koç, şu bilgileri verdi: ”İlk etapta 6’sı genel maksatlı 47 çadır, 40 katalitik soba, 2 bin battaniye, 320 koli helva ile 300 paket muhtelif gıda malzemesi bölgeye gönderdik. Mevsim şartları uygun olmadığı için çadır kurmayacağız. İhtiyaca göre hareket edeceğiz. Şu anda tüm imkanlarımızla vatandaşlarımızın yanındayız.”

Muş depremi / Çevre iller de sallandı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden alınan bilgilere göre merkez üssü Muş’un Bulanık İlçesi’nde saat 13.35’te meydana gelen depremin büyüklüğü 5,0 olarak ölçüldü. Depremin yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldiği bildirildi. Muş Bulanık depremi sonrası ilçede büyük panik yaşanırken vatandaşların sokaklara döküldüğü öğrenildi.

5 büyüklüğündeki deprem çevre ilçeler ile Muş kent merkezinde de hissedildi. Sultanlı köyü muhtarı İbralim Çiligel, “Köyümüzde 107 hane var. Bazı evlerin duvarları yıkıldı. Bazı ahırların tamamen yıkıldığı ve hayvanların enkaz altında kaldığını öğrendim. Şu anda köy meydanındayım..Öğrendiğim kadarıyla tamamen yıkılan ev yok ve can kaybı da yok” dedi… Muş’un Bulanık İlçesi’nde geçen yıl Şubat ayında büyüklüğü 3.7 ile 4.5 arasında değişen peşpeşe depremler paniğe neden olmuştu.

Muş depremi / AFAD’dan açıklama

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi BaşkanlIğı’ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 13.35’te, 5.0 büyüklüğünde Muş Bulanık merkezli bir deprem meydana geldi. Ana şoktan sonra, büyüklükleri 2,4-2,8 arasında değişen 5 artçı deprem oldu.

”Deprem, Muş, Bulanık, Malazgirt ilçelerinde kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana gelmemiştir” ifadelerine yer verilen açıklamada, ana şok ve daha sonra meydana gelen artçı depremlerin Muş’un kuzey doğusunda yer alan Bulanık ilçesinin kuzeyinde dağılım gösterdiği bildirildi. Bölgenin, Muş Bindirmesi ve Malazgirt fay zonlarının etkisi altında olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Bu bölge, sismik olarak aktif bir bölge olup, bölgedeki faylarda bu tür depremlerin olması normaldir. Deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması rica olunur.”

Muş deprem, Bulanık deprem, Muş Bulanık Depremi, Muş depremi

  • sezai topcu

    allah yardımcınız olsun tüm sultanlılara çok geşmiş olsun allah beterinden korusun

Haberler