Obama: 90 yıl sonra savaş gemisi olmadan giden ilk başkan olacağım

Obama: 90 yıl sonra savaş gemisi olmadan giden ilk başkan olacağım

ABD Başkanı Obama, “Yaklaşık 90 yıl sonra, gelecek hafta bana bir savaş gemisi eşlik etmeden Küba’yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

ABD Başkanı Obama, “Yaklaşık 90 yıl sonra, gelecek hafta bana bir savaş gemisi eşlik etmeden Küba’yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında ve yurtdışında görev yapan büyükelçiler için düzenlediği konferansta konuşan Obama, ABD’nin yurtdışı temsilciliklerinde görevli olanlara kendilerini daha güvenli kıldığı ve çalışmaları için teşekkür etti. Dışişleri Bakanı John Kerry’nin çabalarını öven Obama, Kerry’nin ‘yorulmak bilmediğini’ belirterek, bugüne kadar 82 yurtdışı seyahatinde 80 ülkeyi ziyaret ettiğini ve 1 milyon 600 bin kilometreden fazla yol kat ettiğini söyledi.

Ülkesinin Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesine dönük çabalarına değinen Obama, yönetiminin geri kalan sürede Havana ile ilişkilerini güçlendireceğini kaydetti. Hafta sonu adaya gerçekleştireceği tarihi ziyarete işaret eden Obama, “Yaklaşık 90 yıl sonra, gelecek hafta bana bir savaş gemisi eşlik etmeden Küba’yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Obama, “Yapmamız gereken birçok iş var ve bunu yapmak için 10 ayı aşkın süremiz bulunuyor. Size şunu söylemek istiyorum ki gelecek 10 ay içinde kayda değer ilerleme sağlayacağımızdan eminim” diye konuştu. “Son 3,5 yıldır insanlar beni ‘topal ördek’ diye isimlendiriyordu ancak bir şekilde çok fazla şeyi başardık” diyen Obama, geri kalan günlerinde Amerikan halkını güvenlik kılmak, IŞİD ile mücadele etmek, Guantanamo’yu kapatmanın yanı sıra iklim değişikliği gibi konularda çalışmayı sürdüreceğini dile getirdi.

Barack Obama ayrıca CNN’in İspanyolca kanalına da önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle yeni Arjantin lideri ve devalüasyona giren Venezuela ekonomisine değinen Obama, Küba’ya ambargonun bir sonraki ABD başkanı tarafından kaldırılacağına inandığını söyledi.

Juan Carlos Lopez’e konuşan Obama, göreve ilk geldiğinde ABD’nin Mart 2013’te hayatını kaybeden Venezüella lideri Hugo Chavez gibi figürlerin yükselişi nedeniyle Latin Amerika’daki prestijinin oldukça düşük olduğunu hatırlatan Obama, kıtada ABD’ye artık daha çok saygı duyulduğunu savundu.

Küba ile ilişkileri dondurmanın 50 yıldır kimseye fayda sağlamadığına dikkat çeken Obama, ‘Castro rejiminin ya da Küba’nın bir gecede değişmesini beklemese’ de Küba ile iş yapma ve ticaretin önemine vurgu yaptı ve bu konuya başta şüpheyle yaklaşanların şimdi daha sıcak baktıklarını söyledi.
Ambargoyu kaldırmak için henüz vekillerden yeterince destek sağlanamadığını vurgulayan Obama, buna karşın bu durumun değişmeye başladığını söyleyip “Tahminim o ki bir sonraki başkanın görev süresinde- ister Demokrat ister Cumhuriyetçi olsun- ambargo kaldırılacak” dedi.

Diğer taraftan Obama, muhalefet ve hükümeti eleştirenlerle de bir araya gelme niyetinde olduğunu aktardı.

Obama’nın 21 Mart’ta yapacağı Küba ziyareti, 88 yıl sonra bir ilk olma özelliği taşıyor.

​Öte yandan ‘ulusal tehdit’ ilan ettiği Veneüzella’nın ekonomisinin kendisini endişelendirdiğini söyleyen Obama, iki ülke arasındaki ilişkiler bozuk olmasına rağmen Caracas ekonomisinin çöktüğünü görmek istemediğini çünkü bunun Kolombiya, Orta Amerika ve Meksika ekonomilerini, dolayısıyla da ABD’yi etkileyeceğini söyledi. Obama ayrıca Venezüella halkını da ‘meşru ve güvenebilecekleri bir hükümet’ kurma çağrısı yaptı.

Bu arada gelecek hafta Arjantin’i de ziyaret edecek olan Obama, Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin ikili ilişkiler konusunda yeni bir döneme girildiğinin farkında olduğunu belirtti. Eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner’i ‘’ABD karşıtlığıyla suçlayan’ Obama, onun konuşma üslubunun 60’lı- 70’li yıllarda kaldığını ifade etti. Obama, Kirchner’i G20 zirvelerinde sıklıkla gördüğünü anlatarak, Arjantin’le kurdukları samimi ilişkilere rağmen eski hükümetin politikalarının tümüyle ABD karşıtı olduğunu söyledi.

Başkent Buenos Aires’e 22 Mart gecesi gidecek olan Obama’nın, 23 Mart’ta Macri ile Devlet Başkanlığı Sarayı Casa Rosada’da görüşeceği ifade edildi. Obama’nın, 24 Mart’ta ülkede gerçekleştirilen askeri darbenin 40. yılı nedeniyle Bariloche şehrindeki Anıt Park’ı da ziyaret edeceği belirtildi. Arjantin’de yaşanan ABD destekli 1976 darbesinin 40. yılında Obama’nın yapacağı resmi ziyaret tepkilere neden olmuştu. Obama da bunun üzerine aslında 24 Mart’ta Buenos Aires’e gitmesini öngören ziyaret planını yeniden düzenlemişti.

Obama’nın Arjantin temasları, ABD’den Arjantin’e 20 yıla yakın bir süre sonra yapılacak ilk devlet başkanlığı düzeyindeki ziyaret olacak.

Haberler