OHAL yurt dışı seyahatleri nasıl etkileyecek? İşte detaylar

OHAL yurt dışı seyahatleri nasıl etkileyecek? İşte detaylar

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte yurt dışı ve yurt içi seyahat edecek vatandaşların nelere dikkat etmesi gerekiyor?

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte yurt dışına seyahat edecek vatandaşların nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Yurt dışına seyahat edecek vatandaşlar için durum şöyle;

· Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta olup bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. e-devletten barkodlu hizmet dökümlerini basarak yanlarına almalarını önemle tavsiye ediyoruz. Öğrencilerin öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.
· Emekli yada bağkura bağlı yolcuların yanına mutlak SGK dökümünüzün olması gerekmektedir.
· Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin kesinlikle yer alması gerekmektedir.
· Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (AHL için G kontuarının arkasında bulunan) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzali hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.
· Yeşil pasaportlu emekliler ise; yine önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekmekte olup pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.
· Asker emeklilerinin GBT’si için ise ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir.
Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, mutlaka havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gidilmesi tavsiye edilmekte.
Tüm bu bilgilendirmelere rağmen yurt dışı çıkış kontrollerin tamamen gümrük polisinin idaresinde olmaktadır.

Haberler