Olmaz denilen her şey oluyor! Zülfü Livaneli’nin romanını satır satır kopyaladı!

Olmaz denilen her şey oluyor! Zülfü Livaneli’nin romanını satır satır kopyaladı!

Zülfü Livaneli’nin 500 binden fazla satan Kardeşimin Hikâyesi adlı romanının Nurşen Karayanız tarafından karakter isimleri değiştirilerek satır satır kopyalandığı ve Kıyamet Çiçeği adıyla yayınlandığı ortaya çıktı.

Hürriyet’ten İhsan Yılmaz’ın köşesine taşıdığı ( 13 Nisan) konuda, Kıyamet Çiçeği olarak tekrar piyasa sürdürdüğü kitapta Livaneli’nin öyküsünden farklı olarak birkaç cümle, birkaç bölüm bulunuyor.

İhsan Yılmaz köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikâyesi’ adlı romanı 2013 yılında yayımlanmıştı. Okuru çok sevdi ve satışı 500 bini geçti. Konusu, anlatımı ve kurgusuyla gerçekten iyi bir Livaneli romanıydı.

Romanın yayıncısı Doğan Kitap’ın editörlerinden Tanıl Yaşar gittiği bir kitapçıda yeni yazarların kitaplarını karıştırırken oldukça tanıdık cümlelerle karşılaşmış.

Nursen Karayanız’ın bu yılın başlarında Kariyer Yayınları’ndan çıkmış romanı ‘Kıyamet Çiçeği’ymiş bu.

Romanın sayfalarında ilerledikçe Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikâyesi’nin içinde bulmuş kendini Yaşar. Farklı bir yazar adı, farklı bir kapak ama cümleler Zülfü Livaneli’nin.”

İhsan Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın

Zülfü Livaneli’den çalıntı kitabın tanıtım yazısı şöyle;

“Adın Sızlıyor Yüreğimde şiir kitabı ve ‘Tuana’dan Mina’ya Kabuksuz Yara’ adlı romanıyla tanınan genç yazar Karayanız, ‘Kıyamet Çiçeği’ ile kendini ispatladı. Ordulu yazarın bu yeni kitabı kapak tasarımından içerik editörlüğüne kadar tam bir profesyonel çalışma.”

Yazar hakkında geçmişte de başkalarının kitabını tekrar yayınladığına dair iddialar var. Kitabı basan Doğan Kitap’ın yetkililerinin hukuki süreci başlattığı öğrenildi.

Zülfü Livaneli’den ilk açıklama

Sözcü.com.tr’ye açıklama yapan Zülfü Livaneli, kitabının kopyalanmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Vallahi ben haberi görünce çok şaşırdım. Bu kadarı da hiç olmaz diye düşünüyordum. Kimsenin de başına gelmemiştir dünyada. Ülkenin geldiği noktayı da gösteriyor galiba. Hiçbir ölçü kalmamış. O genç kardeşimiz keşke esinlenerek yazsaydı. Kendisi de yazabilirdi. Ona da üzüldüm, ne lüzum var? Niye yaptığını bilmiyorum, kendisini de tanımıyorum. Ben şimdi ‘Zülfü Livaneli bu kitabı çaldı’ derler diye korkmaya başladım (Gülüyor). Bu olay, ülkede değer ölçütlerinin, değer yargılarının sarsıldığını gösteriyor. Referanslarımızı kaybettik. Küçük olaylarda hep bunları görüyoruz. Bu yine ufak bir şey. O kadar büyük suçlar işleniyor ki memlekette. Kitap aynı dönemde Rusça’ya çevrildi. Rusya’da gayet büyük bir tanıtım yapıldı medyada. Onlar, bir harfe bile dikkat ederek, çeviri yapıyorlar. Bizde de böyle oluyor.”

Nurşen Karayanız: Tek ilham kaynağım Allah

Çalıntı kitabın sahibi Nurşen Karayanız, 2017 yılında verdiği bir röportajda Kıyamet Çiçeği hakkında şunları söylemiş;

“Kıyamet Çiçeği” adlı kitabıma diğerlerinden farklı olarak fragman çektik Eskişehir’de eski tren istasyonunda. Çok da güzel ilgi gördüm hatta “filmini çeksen izlenir fragmanı bu kadar etkiliyorsa kim bilir filminde ne hallere gireriz” diye yorumlar aldım. Tek bir ilham kaynağım var o da “Allah”. Bir çok şeyden esinlensem de içime bu eşsiz duyguları veren Rabbim’in bana sonsuz armağanı olduğunu düşünüyorum ve her geçen gün sırf bunun için şükrediyorum hayata.

İleride, Çağdaş Türk Edebiyatı denilince akla gelen isimlerden olduğunuzu düşünün, kısmet ya, şimdiden o günlere giderseniz bu günü o pencereden değerlendirmek ister misin? Neler hissederdin geçmişe baktığında?

İleride parmakla gösterilen bir yazar olduğumda yazılarımın taklidi çıkacak kadar başarı kazandığında Çağdaş Edebiyatın tam da eşiğine adım atmış olduğumda yine bugünlerimden feyz alırım. Çünkü ben ileriyi istediğim kadar geçmişi de seven, koruyan, kelime kelime besleyen bir insanım.

Haberler