Osmanlı savaşları bilgisayar oyunu oldu

Osmanlı savaşları bilgisayar oyunu oldu

Osmanlı dönemindeki savaşlardan esinlenerek 3 yıl önce web tabanlı 3 boyutlu strateji oyunu geliştirmeye karar veren 4 arkadaş, buldukları finans desteği sayesinde projelerini “geceli gündüzlü çalışarak” tamamladı.

Osmanlı

Osmanlı dönemindeki savaşlardan esinlenerek 3 yıl önce web tabanlı 3 boyutlu strateji oyunu geliştirmeye karar veren 4 arkadaş, buldukları finans desteği sayesinde projelerini “geceli gündüzlü çalışarak” tamamladı.

“Osmanlı savaşları” oyununun fikir sahiplerinden Ömer Faruk Bulanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilecik’te 3 arkadaşıyla lise çağlarında böyle bir oyun yapmaya karar verdiklerini ve o zamandan beri projeyi geliştirmek için çalımalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Belirli bir aşama kaydettikten sonra oyunu geliştirmek için 2013 yılında finansal kaynak arayışına girdiklerini ifade eden Bulanık, Anadolu Ajansı (AA) tarafından yapılan haber sonrası Mersin’den bir firmanın oyuna destek verdiğini, bu sayede projede ilerleme kaydettiklerini aktardı.

Oyunda Osmanlı İmparatorluğu’ndan motiflerin yer aldığını dile getiren Bulanık, şöyle devam etti:

“Ayrıca Osmanlı’nın askeri yapısını da oyuna entegre ettik. İlerleyen zamanlarda güncellemelerle askerleri bire bir uygulamaya çalışacağız. Bu oyunda oyuncular strateji geliştirip savaşla yeni yerler fethedecekler. Oyunda Osmanlı’nın tarihiyle ilgili bilgiler de yer alıyor. Bu şekilde oyuncular oyun oynarken Osmanlı hakkında da bilgiler elde edebilecek.”

Bulanık, web tabanlı sosyal medya üzerinden oynanabilecek 3 boyutlu oyunda savaş içeriği olmasına karşın abartılı kan ve şiddet efektlerinden uzak durduklarını vurgulayarak gençlerde olumsuz etki yapacak ögelerden kaçındıklarını kaydetti.

Bulanık, proje kapsamında detaylı araştırma yaptıklarını belirterek ODTÜ’deki bir tarih uzmanından bilgi aldıklarını, tarihçi İlber Ortaylı’nın kitaplarından da faydalanarak oyundaki tüm ögelerin Osmanlı dönemine uygun olması için özel hassasiyet gösterdiklerini dile getirdi.

Oyununun yerli bir üretim olduğunu bildiren Bulanık, şöyle konuştu:

“Oyuna oyuncu ilk girdiğinde aynı Osmanlı’daki gibi çadırla başlıyor. Oyuncu ekonomisini geliştirmek için kaynak elde etmek zorunda. Bunun için işçilerini çalıştırarak ekonomisini geliştirmesi gerekiyor. Belli bir noktada sonra diğer kayıtlı oyunculara saldırarak altın ve erzak elde ediyor. Bu şekilde şehrini geliştirebiliyor.”

– “Oyunun dünyada bir yere gelmesini istiyoruz”

Oyuna finansal destek sağlayan firmanın üst yöneticisi Mehmet Ekinci ise 2013 yılında AA tarafından yapılan haberi televizyondan izledikten sonra Bulanık ve arkadaşlarıyla iletişime geçerek projelerini geliştirmeleri için Mersin’e davet ettiğini anlattı.

Projeye maddi ve teknik imkan sağladıktan sonra çalışmaların hızlandığını vurgulayan Ekinci, “Arkadaşlardaki inancı gördükten sonra onlarla anlaştık. Ofislerini hazırladıktan sonra 3 yıldır geceli gündüzlü çalışıyorlar. Oyunun sonuna geldik. Eğer bir aksilik olmazsa tam sürümü 1 Mart’ta yayınlayacağız” dedi.

Ekinci,oyunun hem keyifli hem de eğitici olduğunu ifade ederek, oyuncuların Osmanlı’ya ait bilgileri de oyunda bulabileceğini belirtti.

Türkiye’deki oyunların genellikle yurt dışı kaynaklı olduğuna dikkati çeken Ekinci, şunları kaydetti:

“Oyun içerisinde geçen bekleme ekranlarında Osmanlı İmparatorluğu’na ait ilgi çekici ve önemli bilgileri not şeklinde vermeye çalıştık. Bu bilgiler eğitici olmasından dolayı daha da geliştirilecek. Ayrıca oyun yayınlandıktan sonra da gelişmeler ve yenilikler devam edecek. Temennimiz Türkiye’den böyle bir oyunun dünyada bir yere gelmesi, oyuncu bulabilmesi. Yıllardır yurt dışındaki ülkelerin kültürleriyle bezenmiş oyunlar Türkiye’ye getirilip empoze ediliyor. Bizim de bir şeyler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Arkadaşlarımıza o yüzden destek verdik, umarım başarılı oluruz.”

Haberler