Paris zanlısı Abdeslam daha fazla insan ölmesini istememiş

Paris zanlısı Abdeslam daha fazla insan ölmesini istememiş

Muhammed Abdeslam, Salah Abdeslam’ın ‘kendi isteğiyle’ kendini havaya uçurmamayı ‘tercih ettiğini’, çünkü daha fazla insanın ölmesini istediğini söyledi

Fransa’nın başkenti Paris’te 130 kişinin öldüğü saldırılarının hayattaki tek zanlısı olan, 18 Mart’ta Belçika’da yakalanan ve Fransa’ya iadesini ‘dört gözle’ bekleyen Salah Abdeslam’ın erkek kardeşi Muhammed Abdeslam, Fransız basınına konuştu.

BFMTV’nin haberine göre Muhammed Abdeslam, kardeşinin ‘kendi isteğiyle’ kendini havaya uçurmamayı ‘tercih ettiğini’, çünkü daha fazla insanın ölmesini istediğini anlattı. Muhammed Abdeslam, kardeşinin, kendisine “İsteseydim çok daha fazla kişi ölürdü. Neyse ki işi tamamladım” dediğini aktardı.

PARİS SALDIRILARIYLA İLGİLİ BİR KİŞİYE DAHA SUÇLAMA
Öte yandan Belçika’daki federal savcılar, Paris saldırılarıyla bağlantısı olduğu sanılan 3. bir kişiye suçlama yöneltti. Belçika vatandaşı olan 33 yaşındaki Y.A.’nin ‘terör örgütü faaliyetlerine katılmakla’ suçlandığı belirtildi. Paris saldırıyla ilgili olarak Belçika’da gözaltında tutulan diğer iki isim ise Abdurrahman A. ve Rabah M.

BRÜKSEL’DEKİ HAVALİMANI’NDA YARIN UÇUŞLAR BAŞLIYOR
Bu arada Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Zaventem Havalimanı, 22 Mart’taki terör saldırısının ardından pazar günü tekrar açılacak. Havalimanı İşletmesi Müdürü Arnaud Feist düzenlediği basın toplantısında, pazar günü Brüksel Havayolu Şirketini’nin üç tarifeli uçağının havalimanından kalkış yapacağını duyurdu.
Feist, ”Brüksel Havalimanı, pazar gününden itibaren kısmen açılacak. Tam kapasite ile çalışmaya başlamak için hala yetkililerin onayını bekliyoruz” dedi.

Şu anda havalimanının normal kapasitesinin yüzde 20’si oranında çalışabilecek durumda olduğunu kaydeden Feist, bunun da saat başına en fazla 800 yolcu ağırlamak anlamına geldiğini belirtti.
Yarın (3 Nisan) Brüksel’den ilk uçuşlar Yunanistan’ın Atina, İtalya’nın Torino ve Portekiz’in Faro kentlerine gerçekleşecek.
Polis sendikasının talebi üzerine, havalimanındaki güvenlik görevlisi sayısının ve mobese kameralarının artırılması kararlaştırılmıştı.
Yine alınan önlemler çerçevesinde sadece biletli yolcular, bilet kontrol, bagaj teslim ve bekleme salonuna alınacak. Bagajlar kontrol edildikten sonra yolcuların salona girmelerine izin verilecek.

Haberler