Plaj kurnazlarına İtalya’dan çözüm: 200 euro ceza

Plaj kurnazlarına İtalya’dan çözüm: 200 euro ceza

İtalya, tatilcilerin en önemli sorunlarından birine çözümü para cezasında buldu. Erken kalkıp plajlarda yer tutanlara 200 euro ceza kesilecek.

İtalya, bütün tatilcilerin rahatsız olduğu soruna çareyi para cezasında buldu. Gazete Duvar’ın La Republica’dan aktardığına göre Toskana’dan Sardinya’ya uzanan İtalyan sahillerinde, önceden yer tutanlara 200 euro (yaklaşık 660 TL) para cezası kesilecek. Yetkililer, plajda en iyi yeri kapmaya çalışmanın yaygın bir davranış olduğunu ve bunun diğerlerine haksızlık olduğunu söylüyor.

Sahil güvenlik çalışanları ‘Güvenli Deniz Operasyonu’ adı verilen karar uyarınca işlem yapmaya başladı bile. Cumartesi günü, Livorno’da sahil güvenlik ekipleri plajın ‘iyi noktalarına’ önceden bırakılmış 37 şezlong ve sandalyeye, 30 şemsiyeye, hatta bazı mayolara el koydu.

Toskana bölgesindeki Cecina kentinde plajın açıldığı sabah 08.30’dan önce herhangi bir eşya bırakmak suç haline getirildi. Yetkililer, bazı vakalarda plaja sandalye ve şemsiye koyan kişilerin turistlerden para almaya kalkıştığını da söyledi.

Ancak bu, İtalyanların plaj fırsatçılığına karşı ilk hamlesi de değil. Liguria’da birkaç yıl önce, sabah 6’dan önce plaja 10 havlu atarak yer kapan altı turiste yaklaşık 1000 euro (yaklaşık 3 bin 300 TL) para cezası kesilmişti. Turistlerin hepsi 60 yaşın üzerindeydi.

Bir diğer vakada da, İngiliz bir turist Alman turistlerin yer tutmak için plaja bıraktığı havluları ateşe verince gözaltına alınmıştı.

İtalya Turları 99€’dan itibaren.

Haberler