Portekiz’de Cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı

Portekiz’de Cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı

Portekizliler yaklaşık 3 ay önce yapılan genel seçimlerin ardından, şimdi de Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor.

Portekizliler yaklaşık 3 ay önce yapılan genel seçimlerin ardından, şimdi de Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başına gidiyor.

5 yılda bir yapılan seçimlerde 2006’dan bu yana iki dönemdir Cumhurbaşkanı olan merkez sağ Sosyal Demokrat Parti’sinden (PSD) olan Anibal Cavaco Silva bu seçimlerde aday olmazken, yerine yine bir sağ görüşlü Cumhurbaşkanının seçilmesi öngörülüyor.

Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki 10 adaydan, 67 yaşındaki Marcelo Rebelo de Sousa bu zamana kadar yayınlanan tüm anketlerde favori olarak gösterildi.

Ancak Sousa’nın yüzde 50’den fazla oy alarak, ilk turda Cumhurbaşkanı seçilip seçilmeyeceğiyle ilgili şüpheler bulunuyor. Lizbon Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olarak ders veren, 1996-1999 yılları arasında PSD’nin başkanı olan, 1981-1983 arasında Parlamenter İşlerden Sorumlu Bakan olarak da görev yapan Sousa, son yıllarda TVI televizyonunda her pazar akşamı yayımlanan siyasi analiz programıyla ülkesinde büyük ün sahibi oldu.

“Profesör Marcelo” lakabıyla tanınan Sousa’nın yaptığı 1,5 saatlik program uzun süre televizyonda en çok izlenenler arasında ilk sırada yer alırken, yaptığı yorumlar ise ülke siyasetinde tartışıldı.

Geçmişte lideri olduğu PSD’nin desteğini alsa da bağımsız aday olarak Cumhurbaşkanı seçimlerine giren Sousa, diğer sağ görüşlü Demokratik Halk Parti (PPD) tarafından da destekleniyor.

Portekiz’de geçtiğimiz 4 Ekim’de yapılan genel seçimleri kazanan PSD/PPD ittifakı olan “Portekiz Cephesi” buna rağmen Meclis’te yeterli çoğunluğa sahip olamadığından kurduğu azınlık hükümeti 10 gün sonra güvensizlik oyu alarak düşmüştü.

Portekiz’de mevcut durumda komünistlerin ve aşırı sol partinin dışarıdan desteğiyle Sosyalist Parti’nin (PS) kurduğu azınlık hükümeti ülkeyi yönetiyor.

Sousa’nın yarınki seçimi kazanması halinde solcu bir hükümetin bulunduğu Portekiz’de, sağ görüşlü bir Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı adayı olarak miting yapmak yerine, halk arasında dolaşarak seçim kampanyası yürütmeyi tercih eden Sousa, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, “ülkedeki siyaset hayatını dramatikleştirmekten çıkartma” vaadinde bulundu.

Portekiz’de yayınlanan anketlere göre, Sousa’nın yüzde 51-57 arasında oy alması beklenirken, onu en yakından izleyen sol görüşlü adaylar Sampaio da Novoa veya Maria de Belem’in yüzde 13-17 arasında oy alacakları tahmin ediliyor.

2011-2015 yılları arasında Troyka’dan 78 milyar avroluk dış finans yardımı alarak ekonomisini toparlayan Portekiz’de halen kamu açığı, düşük üretim, emekli maaşları ve yüzde 13’e yakın işsizlik oranı gibi ciddi sorunlar bulunuyor.

Portekiz Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu, Portekiz ekonomisinin 2016’da yüzde 1,7 büyüyeceği tahmininde bulunurken, sol hükümet büyüme beklentilerini yüzde 2,1 olarak gösteriyor.

Haberler