Reza Zarrab 20 kilo verdi

Reza Zarrab 20 kilo verdi

ABD’nin New York kentinde görülen Reza Zarrab’ın yargılandığı davada bir sonraki duruşma günü 6 Eylül olarak belirlenirken, Zarrab’ın neredeyse 20 kilo zayıfladığı görüldü.

ABD’nin New York kentinde görülen Reza Zarrab’ın yargılandığı davada bir sonraki duruşma günü 6 Eylül olarak belirlenirken, Zarrab’ın neredeyse 20 kilo zayıfladığı görüldü.

Mahkemeyi yerinde takip eden Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın özel haberi şöyle;

İlk kez 17 Aralık soruşturması kapsamında Türkiye’nin gündemine oturan Reza Zarrab o dönemde oldukça kiloluydu. Bu olaydan bir yıl sonra geldiği adliyede görüntülenen Zarrab verdiği kilolarla çok konuşulmuştu.

Mart ayından beri tutuklu olduğu ABD’de bugün duruşmaya çıkan Zarrab’ın iyice kilo verdiği gözlendi.
Zarrab’ın ABD’de tutuklandığı tarihten bu yana tek kare fotoğrafı basına yansımadı. Ancak sozcu.com.tr’nin tuttuğu mahkeme ressamının duruşma sırasında resmettiği Reza Zarrab’ın zayıfladığı bu çizimlerde de açıkça görülüyor.

Zarrab’ın avukatı kefaletle salıverilmesine ilişkin yaptığı tüm başvurularda, Reza’nın İngilizcesinin “yetersiz olduğunu” vurgulamıştı. Ancak duruşma salonunda Zarrab, avukatları ile sürekli İngilizce konuştu.

Zarrab’ın kefaletle serbest kalma başvurusundan hemen sonra yapılan bu duruşmada, gerek avukatı Brafman’ın, gerekse Zarrab’ın son derece moralsiz oldukları görüldü.
Bir önceki duruşmada son derece etkileyici konuşmalar yapan avukat Brafman, bu duruşmada son derece sakindi. Bir önceki duruşmada sık sık Zarrab’la konuşan, hatta şakalaşan, karşılıklı gülüşen Zarrab ve avukatı, bu davada çok az konuştu, hiç şakalaşmadı. Yüzler hiç gülmedi.
Duruşma salonunda Reza Zarrab’ın konuşulanları takip edebilmesi için çevirmen de vardı. Ancak bir önceki mahkemenin aksine, çevirmen bu kez Zarrab’ın yanına oturup, doğrudan kulağına çeviri yapmak yerine, kurulan bir sistemle simultane çeviri yaptı.
Çevirmen, salonda Reza’ya uzak bir masada oturdu. elindeki mikrofon aracılığıyla duruşmada konuşulanları Türkçe’ye çevirdi. Reza ise kulağına taktığı bir kulaklıkla çeviriyi dinledi, mahkemeyi takip etti.
Reza Zarrab, duruşma boyunca hiç söz almadı. Duruşma salonunda savunmaya ayrılan bölümde, asıl avukatı Benjamin Brafman ve onun yardımcıları ile birlikte oturdu. Sadece avukatları ile konuştu.
Zarrab, mahkeme salonuna lacivert mahkum kıyafeti ile geldi. Ancak ayağında ya da elinde kelepçe-pranga yoktu. Zarrab, salona mahkumlara özel olan kapııdan alındı ve yine oradan çıkarıldı. Duruşma boyunca hiç arka tarafta oturan izleyicilere bakmadı.

Reza Zarrab’ın yargılandığı davanın asıl Savcısı Preet Bharara, bugünkü duruşmaya gelmedi. Yerine iki savcı yardımcısı duruşmaya katıldılar.
Zarrab’ın davası 6 eylüle ertelenirken, davanın o tarihte de düşmemesi hâlinde, asıl duruşmanın 23 Ocak 2017 yapılacağı ifade edildi.

Haberler