Rıza Sarraf’ın ortağı idama mahkum edildi

Rıza Sarraf’ın ortağı idama mahkum edildi

İran’da petrol gelirlerini hazineye aktarmamakla suçlanan milyarder iş adamı Babek Zencani “dolandırıcılık ve kara para” suçlarından idama mahkum edildi.

İran’da petrol gelirlerini hazineye aktarmamakla suçlanan milyarder iş adamı Babek Zencani “dolandırıcılık ve kara para” suçlarından idama mahkum edildi.

Türkiye’de 17 Aralık 2013 tarihinde üç bakan oğluyla birlikte rüşvet ve kaçakçılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Rıza Sarraf’ın iş ortağı olarak bilinen Zencani, İran devletini yaklaşık 3 milyar Dolar dolandırmaktan Aralık 2013’te tutuklanmıştı.

Zencani, Türkiye, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki şirketleri aracılığıyla İran devleti adına milyonlarca varil petrol sattığını kabul etmişti.

Tahran’daki Devrim Mahkemesi’nin yolsuzluktan haklarındaki ilk kararı verdiği, Zencani ve ismi açıklanmayan iki kişinin, kararı temyize götürme haklarının olduğu, temyiz mahkemesinden de aynı sonucun çıkması durumunda bu kez kararı İran Anayasa Mahkemesi’ne götürebilecekleri belirtiliyor.

İran’ın en zengin işadamlarından biri olarak bilinen ve yaklaşık 13.5 milyar dolar değerinde servete dahip olduğu söylenen Zencani’nin adı, Türkiye ile de yakından ilişkili olarak anılıyordu. Zencani’nin yargılandığı davada, savcı, Zencani’nin İran dışındaki kara para aklama faaliyetlerine dikkat çekmiş ve Türkiye, Tacikistan ve Malezya’da para ticareti ve bankacılık faaliyetlerinde bulunduğunu vurgulamıştı. İddianamede, Zencani’ye yöneltilen suçlar arasında “Arap-Türk Bankası’ndan (Tacikistan’daki) Kont Bankası’na aktarılan banka havalesinde sahtecilik yaptırdığı” iddiası da yer alıyordu.

BABEK Zencani’nin Türkiye’de de şirketleri bulunuyor. İran Petrol Bakanlığı, birkaç ay önce Onur Air’in tamamının Zencani’nin yediemini Mehdi Şems’e, dolayısıyla İran devletine ait olduğu iddiasıyla Türkiye’de dava açmıştı. Zencani ile birlikte yargılanan ve idam cezası alan diğer iki sanıktan, adının başharfleri M.SH olarak geçen kişinin; Zencani adına Onur Air hisselerini satın alan Mehdi Şems (Shams) olduğu belirtiliyor. Yine Beşiktaş’ta bulunan Kont Group Kozmetik’in de perde arkasındaki asıl sahibinin Zencani olduğu iddiaları sık sık gündeme geldi. Zencani’nin ismi Azeri asıllı iş adamı Rıza Saraf ile de sıklıkla anıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı bir raporda ikili arasında bir ilişkinin olduğu aktarıldı.

Babek Zencani kimdir?

42 yaşındaki Tahran doğumlu işadamı Babek Zencani, eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde BM ve ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımları delerek İran’a döviz akışı sağlayan işadamı olarak biliniyordu. Nisan 2013’te ABD ve AB’nin yaptırım listesine giren Zencani’nin yurtdışındaki hesapları dondurulunca İran’a döviz akışı kesildi. Zencani İran hükümetine 2.8 milyar dolar borcunu ödeyemedi. Bu tarihten sonra Türkiye’den İran’a altın ticareti başlattığı öne sürüldü. İran Meclisi’nde üç yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Zencani, 30 Aralık 2013’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla tutuklandı.

Haberler