Sibel Özkan da dopingli çıktı Rio’da yarışacak kadın halterci kalmadı

Halterde bir doping skandalı daha! 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarışmaya hazırlanan milli sporcu Sibel Özkan’ın, gümüş madalya kazandığı 2008 Olimpiyatları’ndan sonra alınan numunesi pozitif çıktı.

Sibel Özkan da dopingli çıktı Rio’da yarışacak kadın halterci kalmadı

Halterde bir doping skandalı daha! 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarışmaya hazırlanan milli sporcu Sibel Özkan’ın, gümüş madalya kazandığı 2008 Olimpiyatları’ndan sonra alınan numunesi pozitif çıktı.

Halterde Nurcan Taylan’dan sonra bir doping skandalı daha patladı… 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda 48 kiloda gümüş madalya kazanan Sibel Özkan’dan alınan idrar numunesi, Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA) tarafından yapılan analizde, 8 yıl sonra pozitif çıktı.

Sözcü’nün haberine göre Geçen nisan ayında yapılan Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanan, 3 kez de dünya ikincisi olan Sibel Özkan, Rio 2016 için kota kazanarak, kadınlar 48 kiloda yarışma hakkını elde etmişti.

Sibel Özkan, Konya Çocuk Esirgeme Yurdu’nda yetişmiş bir sporcu olarak haltere başlamıştı. İki kez evlenen, sakatlığı nedeniyle 1 yıl haltere ara veren milli haltercinin ilk vukuatı olması nedeniyle, 4 yıl ceza alması bekleniyor.

Sibel Özkan’ın da dopingli çıkmasının ardından halterde kadınlarda Rio 2016’da yarışacak olimpiyat sporcumuz kalmadı. Bu branşta sadece erkekler 68 kiloda Daniyar İsmayilov Rio’da Türkiye’yi temsil edecek. Türkmen kökenli sporcu, nisan ayındaki Avrupa Halter Şampiyonası’nda 68 kiloda altın madalya kazanmıştı.

Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, milli sporcu Sibel Özkan’ın 2008 Pekin Olimpiyatları’nda alınan ilk numunelerinin temiz çıktığını ancak saklanan ikinci doping numunesinin ise pozitif çıktığını söyledi.

Taşpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) kuşku duyduğu her sporcunun numunesini süre aranmaksızın sakladığını belirtti. Taşpınar, “O zamanki teknolojiyle şimdiki farklı olduğu için zamanında tespit edilemeyen yasaklı maddeler, bugün ortaya çıkıyor. Sibel Özkan’ın 2008 Pekin Olimpiyatları öncesi alınan ikinci numunesi pozitif çıktı.” dedi.

Sibel Özkan’ın 2016 Rio Olimpiyatları’nda yer alamayacağını vurgulayan Taşpınar, “Bizim yönetimde olduğumuz dönem içinde yaşanmayan bir hadise. Biz federasyon olarak Gençlik ve Spor Bakanlığının ‘dopingte sıfır tolerans’ prensibi doğrultusunda işimizi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sibel’in madalya umudu taşıdıkları bir sporcu olduğunu dile getiren Taşpınar, şöyle konuştu:

“Bize gelen yazıda Rusya, Bulgaristan, Kazakistan ve Belarus, doping nedeniyle Rio’da halter branşında yer alamayacak. Zaten madalya almasını beklediğimiz Sibel’in bu gelişmenin ardından kürsüde yer alma ihtimali daha da artmıştı. Bizim açımızdan kötü bir gelişme oldu. Ne yazık ki kendisini Brezilya’ya götüremeyeceğiz.”

Tamer Taşpınar ayrıca, federasyona gelen yazıda Sibel Özkan’ın kullandığı yasaklı maddenin isminin yer almadığını kaydetti.

Haberler