Sinema Terapisi ve Mental Antrenman

Sinema Terapisi ve Mental Antrenman

ersin-afacanSportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Ersin Afacan’ın “Sinema Terapisi ve Mental Antrenman” başlıklı yazısı;

Türkiye’de mental antrenmanın varlığı, bir yakın zaman olayıdır. Ben de 2001 yılından bu yana sporda psiko-sosyal alanları içeren mental antrenmanı uygulamalı olarak sporcu ve takımlara uyguluyorum. Elit sporculardan amatör sporculara, profesyonel takımlardan amatör takımlara kadar pek çok çalışma yapıyorum. Bu çalışmalarımdan bir tanesi de “sinema terapisi”dir. Sinema terapisi, mental antrenmanda kullandığım bir tekniktir.

Sinema terapisi de denilen film terapisinde psikiyatristler, psikologlar, terapistler, akademisyenler, eğitimciler 8-12 kişilik danışman/hasta gruplarına onların ihtiyaçlarına göre örneğin ilişkilerindeki sorunları, bağımlılıkları veya yaşadıkları travmalarına yönelik temaları içeren filmleri seyrettirirler. Haftada bir gerçekleştirilen seanslarda katılımcıların gösterdikleri gelişmeler uzman tarafından kayıt altına alınır. Film terapisi, bilişsel ve davranışsal yaklaşımlar için destekleyici, tedaviyi destekleyici, hızlandırıcı bir araç olarak da kullanılmaktadır. Terapide hikâyeler, mitler, espriler ve rüyalara benzer şekilde kullanılabilen metaforlar olan filmler hastanın bilişsel yapısını anlamayı kolaylaştırmakta ve aynı zamanda izlediği filmdeki davranışa öykünerek tedaviye daha açık olmaktadır (1).

Sinema filmlerinin de edebi eserler gibi kullanılabileceği fikriyle birlikte kitapların yerini sinema filmleri almaya başladı. Sinema filmlerinin lehine olan bu değişimin nedenleri, kitap okumanın film seyretmeye göre daha uzun sürmesi veya sinemaya gitmenin kitap okumaya göre daha yaygın olması gibi avantajlardır. Kitap okuyan kişinin, yazarın verdiği ipuçlarıyla, anlatılmak istenen dünyayı kendi iç dünyasında yaratması, deneyimlerine bağlı olarak belirli bir zaman alır. Sinemadaysa aynı anlatım, görmeye ve duymaya dayalı olan ve daha çabuk kavranan ipuçları kullanılarak seyircinin zihninde değil, gözünün önünde ve anında canlandırılır (2).

Dolayısıyla sinema filmlerinin veya filmlerden bazı bölümlerin terapi sürecinde bir teknik olarak kullanmasına sinema terapi yani film terapisi denilmektedir. Bu uygulamada mental antrenör, spor insanının ve takımın durumuna uygun olan filmi veya bir filmden ilgili bölümü seçer ve bu filmin seyredilmesini ister. Spor insanı, filmi seyrettikten sonra film hakkında aldığı notlar ve dikkatini çeken sahneler üzerinden gidilerek spor insanında sorun yaratan davranış, duygu ve düşünceler konuşulur. Burada amaç, film yardımı ile spor insanının problemine farklı bakış açıları getirebilmektedir. Örneğin Türk futbol tarihinin efsanevi oyuncularından Metin Oktay’ın hayatının anlatıldığı 1965 yapımı Taçsız Kral filmi ile bir futbolcuya veya futbol takımına mental antrenman programı içerisinde bir teknik olarak sinema terapisi uygulanabilir.

Ersin Afacan / NationalTurk
KAYNAK
(1) tr.wikipedia.org/wiki/Film_terapisi
(2) Gençöz, Faruk – Aka, Başak Türküler, “Sinematerapi”, Bilim ve Teknik Dergisi, Nisan-2007
www.instagram.com/mental_destek
twitter.com/mentaldestek

Haberler