Sıradışı bir rol ve üst üste ikinci Oscar adaylığı

Sıradışı bir rol ve üst üste ikinci Oscar adaylığı

Sıradışı rollerde görmeye alıştığımız Eddie Redmayne, Stephen Hawking’le kazandığı Oscar’ın ardından ikinci kez Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Oscar EddieSıradışı rollerde görmeye alıştığımız Eddie Redmayne, Stephen Hawking’le kazandığı Oscar’ın ardından ikinci kez Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

CumCuma’nın haberine göre;

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatını konu alan The Theory Of Everything filminde, Stephen Hawking rolüyle karşımıza çıkan ve “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar kazanan Eddie Redmayne, The Danish Girl filmiyle bu başarısını bu yıl da tekrarlamak istiyor.

Tom Hooper’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The Danish Girl (Danimarkalı Kız) filminde, ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren Einar Wegener/Lili Elbe rolüyle dikkat çeken Eddie Redmayne, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün en önemli adaylarından.

Eddie Redmayne

1882 yılında Danimarka’da doğan ünlü ressam Einar Wegener, tarihteki ilk cinsiyet değiştirme ameliyatını geçirerek Lili Elbe adını alır. The Danish Girl filmi, David Ebershoff aynı isimli kitabından uyarlanarak çekildi. Filmde, erkek olduğu dönemde kendisi gibi ressam olan Gerda Gottlieb ile evlenen Einar Wegener’in eşine kadın model olarak poz verdikten sonra karşı cinsten ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlamasını ve cinsiyet değiştirmeye kadar uzanan hayat hikayeleri anlatılıyor. Filmde Gerda Gottlieb rolünü ise Alicia Vikander üstleniyor.

Einar Wegener/Lili Elbe Kimdir?

1882 yılında doğan Einar Mogens Wegener, Kopenhag Sanat Okulu’na giderken kendisi gibi ressam olan eşi Gerda Gottlieb ile tanışır. Gerda’nın “badem gözlü, güzel kadın” portreleri kısa sürede ülkede büyük ses getirip, ona pek çok önemli serginin kapılarını açmıştı. Ancak bir soru akılları meşgul ediyordu; Portrelerdeki güzel kadın kim?

Einar Mogens Wegener (Solda) , Lili Elbe (Sağda)

Einar Mogens Wegener (Solda) , Lili Elbe (Sağda)

Aradan çok geçmeden Danimarka’da büyük bir sansasyona neden olacak gerçek ortaya çıktı. Gerda’ya yıllardır modellik yapan bu kadın aslında kocası Einar Wegener, tablolardaki adıyla Lili Elbe idi.

lili elbeDanimarka’da pek hoş karşılanmayan çift, Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşmek zorunda kaldı.

Zaman geçtikçe Einar Wegener, Lili’yi daha çok benimsedi ve onu büsbütün açığa çıkarmaya başladı.

Berlin’ de gerçekleşen operasyonla dünyada bir ilki gerçekleştiren Wegener, yeni adıyla Lili Elbe, dünyanın ilk transseksüeli olarak tarihe geçti. Ameliyatın sonrası Gerda ve Lili iki kadının evli olması yasalara ters düştüğü için evliliklerini bitirmek zorunda kaldılar.

Lili, gerçek bir kadın olabilmesi için yumurtalık naklinin şart olduğunu düşünüyordu. 49 yaşında olmasına rağmen ona evlenme teklif eden sevgilisine bir çocuk verebileceğini düşünen Lili Elbe, İsviçre’de bir operasyon daha geçirdi ancak ameliyattan kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.

Haberler