Siyahi oyunculardan Oscar boykotu

Siyahi oyunculardan Oscar boykotu

Bu yılki Oscar’a siyahi oyuncuların aday gösterilmemesiyle ilgili Spike Lee ve Jada Pinkett Smith boykot kararını açıkladı: Biz oyunculuk yapamıyor muyuz?

Spike Lee

Bu yılki Oscar’a siyahi oyuncuların aday gösterilmemesiyle ilgili Spike Lee ve Jada Pinkett Smith boykot kararını açıkladı: Biz oyunculuk yapamıyor muyuz?

ABD’li yönetmen Spike Lee ve aktris Jada Pinkett Smith, gelecek ay düzenlenecek Oscar ödül törenini, adayların çoğu beyaz olduğu için boykot edip törene katılmayacaklarını duyurdu.

​BBC Türkçe’nin haberine göre, Spike Lee, Instagram hesabından paylaştığı mesajda “bembeyaz” bir ödül törenini “destekleyemeyeceğini” söyledi. Lee, iki yıl üst üste 40 beyaz aktörün aday gösterilmesini eleştirip “Biz oyunculuk yapamıyor muyuz” diye sordu.

Aday gösterilmeyenler arasında En İyi Film kategorisinden hiphop grubu N.W.A’ın yükselişini anlatan Straight Outta Compton filmi ile En İyi Aktör kategorisinden Concussion filminde oynayan Will Smith de var. Will Smith’in aktris eşi Jada Pinkett Smith, Facebook hesabından paylaştığı bir video mesajda törene katılmayacağını şu sözlerle duyurdu:

“Kabul görmek için yalvarmak hatta sormak itibarı ve hatta gücü zayıflatıyor. Biz itibarlı insanlarız ve güçlüyüz.”

Geçen yıl da beyaz aktörlerin aday gösterilmesi üzerine boykot çağrıları yapılmıştı. Geçen yıl Neil Patrick Harris’in sunduğu Oscar törenine katılım yüzde 16 oranında düşmüştü.

Bu yıl 28 Şubat’ta yapılacak Oscar ödül törenini Cheryl Boone Isaacs sunacak. Bu yıl da oyunculuk dalında tüm adayların beyaz olmasından “hayal kırıklığı” yaşadığını söyleyen Isaacs siyah komedyen Chris Rock’a sahne vereceğini duyurdu.

Perşembe günü adayların açıklanmasından sonra sosyal medyada ‘OscarsSoWhite’ (Oscar çok beyaz) etiketi trend olmuştu.

Oyunculuk dalında Oscar ödülünü kazanan siyah aktörler, Forest Whitaker (2006), Jamie Foxx (2004), Denzel Washington (2001), Halle Berry (2001), Sidney Poitier (1963) oldu.

Haberler