Slovenya’da ejderha yavrularından ikisi yumurtadan çıktı

Slovenya’da ejderha yavrularından ikisi yumurtadan çıktı

Dört aylık bekleyişin ardından Slovenya’da bir mağarada ender bulunan bir semenderin yumurtaları çatlamaya başladı.

Dört aylık bekleyişin ardından Slovenya‘da bir mağarada ender bulunan bir semenderin yumurtaları çatlamaya başladı.

Olm ya da proteus olarak bilinen uçuk renkli ve kör amfibik yaratık halk arasında “bebek ejderhalar” olarak biliniyor ve her 5-10 yılda bir yumurtluyor. Proteusun 100 yıl yaşadığı tahmin ediliyor. Kuluçkadaki yumurtalar Slovenya’nın turist mekanı ve yaratıkların binlerce yıldır yaşadığı Postojna mağarasındaki akvaryumda Ocak ayında görülmeye başlandı.

Slovenya'da ejderha yavrularından ikisi yumurtadan çıktı

BBC Türkçe’nin haberine göre, bebek proteusların gelişimini ve yumurtadan çıkışlarını gözlemlemek bilim açısından ender bir fırsat. 23 gelişmiş yumurtadan ilki 30 Mayıs’ta çatlamıştı. İkinci bebek olm Çarşamba akşamı yumurtasından yavaşça çıkmaya başladı.

Şeker Gibi Slavlar Ülkesi Slovenya Turları Tıklayın

Slovenya halkını büyüleyen yumurtaları birkaç haftalık süre içinde tek bir dişi proteus yumurtlamıştı. Başlangıçtaki 64 yumurtadan sadece 23’ünde embriyo gelişti. Döllenmeyen yumurtaların geri kalanı çürüdü ve suyun içindeki mantar iltihaplarına maruz kaldı. Uzmanlar kayıpların yaşanmasının normal olduğunu söylüyor.

Slovenya'da ejderha yavrularından ikisi yumurtadan çıktı

Balkanlarda ejderhaların kültürel önemi var ve pembe kertenkelelere benzeyen bu küçük yaratıklar ejderhaların bebekleri olarak kabul ediliyormuş. Charles Darwin 1859’da basılan Türlerin Kökeni isimli kitabında proteuslardan ve gelişmemiş gözlerinden söz ederek doğal seleksiyona örnek olarak göstermişti. Darwin’den onlarca yıl sonra ünlü bilim insanı Humphry Davy bölgeyi ziyaret ederek mağaralarda proteuslara rastlamıştı.

Haberler