Son Dakika: Kamer Genç vefat etti

Son Dakika: Kamer Genç vefat etti

TBMM Eski Başkanvekillerinden ve eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç yaşamını yitirdi. Kamer Genç bir süredir pankreas kanseri tedavisi görüyordu. / Son Dakika: Kamer Genç vefat etti

Kamer Genç

TBMM Eski Başkanvekillerinden ve eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç yaşamını yitirdi. Kamer Genç bir süredir pankreas kanseri tedavisi görüyordu. / Son Dakika: Kamer Genç vefat etti

Eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç hayatını kaybetti. 76 yaşındaki Kamer Genç bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu sabah Kamer Genç’i tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti.

KAMER GENÇ KİMDİR?

Kamer Genç 23 Şubat 1940 Tunceli’nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy’de doğdu. 1960 yılında Ankara Maliye Okulu’na yatılı olarak girdi. 1966 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni (Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda staj yaptıktan sonra Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atandı. 1966’da Danıştay sınavını kazanması sonrasında ilkokuldan beri tanıdığı Sevim Genç’le 1967 yılında evlendi. İki çocuk babası olan Kamer Genç 6 Dönem boyunca TBMM’de Tunceli Milletvekili olarak görev yaptı.

Kamer Genç, 23 Şubat 1940’ta Tunceli’de doğdu. Yatılı olarak 1960 yılında Ankara Maliye Okulu’na girdi. 1966’da Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Hem okudu hem de vergi kontrol memuru olarak çalıştı.

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını Tetkik Hâkimliği ve Danıştay Savcısı olarak çalıştı. 12 Eylül Darbesi ile görevinden ayrıldı. 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyesi ve Başkanlık Divanı kâtip üyesi oldu.

1983’te Tunceli’den bağımsız milletvekili olmak istese de Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. Vetonun ardında 1983-1987 yılları arasında mali müşavirlik görevinde bulundu.

1987 yılında tekrar başvuru yaptı. Bu sefer adaylığı kabul edilen Genç’in 28 yıllık milletvekilliği başladı ve 4 dönem Tunceli Milletvekili seçildi. TBMM Başkanvekilliği görevini 1993-2002 arası icra etti. Seçime girdiği 2002’de DYP’nin barajın altında kalması nedeniyle meclis dışında kaldı. 2007’de bağımsız olarak Tunceli Milletvekili oldu. 2010 seçimiyle de eski partisi CHP’ye geri dönerek milletvekilli seçildi.

Kamer Genç vasiyetini açıklamıştı

Kamer Genç’i ziyaret eden ve ailesiyle görüşen eski bakan Ufuk Söylemez, Genç’in vasiyetiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Aydınlık’ın haberine göre Ulusal Kanal’da yayınlanan Alternatif programında”Laiklik elden giderken, Türkiye bir mezhep devletine dönüştürülürken, Cumhuriyet’in bütün kurumları saldırı altındayken Tunceli’den çıkmış bu yiğit vatan evladı cumhuriyetin değerlerini savunmuştur” diyen Söylemez, Kamer Genç’in vasiyet olarak “Ben iyileşemezsem, bana bir şey olursa beni Türk bayrağına sarın ve Tunceli’ye gönderin” dediğini belirtti.

Haberler