Son Dakika: Mahkemeden flaş MHP kararı

Son Dakika: Mahkemeden flaş MHP kararı

MHP’de pazar günü kongre var! Ankara 2. İcra Hakimliği muhaliflerin itirazını kabul etti. / Son Dakika…

MHP’de pazar günü kongre var! Ankara 2. İcra Hakimliği muhaliflerin itirazını kabul etti. / Son Dakika…

Ankara 2. İcra Mahkemesi, Ankara 25. İcra Müdürlüğünün MHP’de olağanüstüsü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etti. Muhalifler bu kararın çıkması durumunda pazar günü kurultayı gerçekleştireceklerini açıklamıştı.

Ankara 2. İcra Hakimliği, MHP’de muhalif kanadın itirazlarını kabul etti. Bu kararın hemen ardından bir karar da Gemerek’ten geldi. NTV’nin haberine göre, Gemerek Sulh Hukuk mahkemesi, muhaliflerin yaptığı başvuruyu reddederek kurultayın yapılmamasına bir kez daha karar verdi.

Ankara 2. İcra Hakimliği MHP’li muhaliflerin olağanüstüsü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etti. MHP’li muhaliflerin bu kararın ardından 15 Mayıs 2016 tarihinde olağanüstüsü kurultayı toplaması önünde bir engel kalmamıştı.

Bu kararın hemen ardından bir karar da Gemerek’ten geldi. NTV’nin haberine göre, Gemerek Sulh Hukuk mahkemesi, muhaliflerin yaptığı başvuruyu reddederek kurultayın yapılmamasına bir kez daha karar verdi.

MHP’li Ümit Özdağ karar sonrası CNN Türk yayınına katılarak açıklama yaptı. Özdağ, “Evet, bu 15 Mayıs’ta kurultayın toplanması anlamına geliyor. Şimdi MHP olağanüstü Kurultay’ını yapmak üzere hukuki zeminini oluşturmuş durumda” diye konuştu.

Mahkemelerin karşılıklı aldığı kararların ardından bir açıklama da MHP Genel Merkezi’nden yapılıyor. MHP’nin Avukatı Yücel Bulut, yaptığı açıklamada, “Ankara 2. İcra Hakimliği’nin hangi amaçla karar aldığı tarafımızca bilinmektedir. HSYK’ya gerekli başvurular yapılacaktır. “Mevcut mahkeme kararları karşısında hukuken gerçekleştirilmesi mümkün bulunmayan bir kongre girişimi karşısında, yine yasal olmayan yollarla üst kurul delegelerimizi kongrenin gerçekleşeceği iddia edilen alana davet edenler açıkça suç işlemektedir.”

 

Son Dakika! Sinan Oğan’dan ilk açıklama

MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan, HABERTÜRK TV’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hukuk içerisinde mücadelemizi sürdürme kararı almıştık. Biz de müracaatlarımızın neticesini bekliyorduk. Başvurularımızdan netice çıkmasaydı Yargıtay’ın kararını bekleyecektik. Pazar günü kurultay yapılması önünde engel kalmamış oldu. Herhangi bir engel kalmadı. Yargıtay süreci mutlaka beklenilmesi gereken süreç değildir. Tosya ve Gemerek mahkemeleri de yetkisiz bir karar vermişti.

Biz bütün hazırlıkları yapmıştık. Otelleri ayarlamıştık. Yazışmaları noter kanalıyla yapmıştık. Bu süreçten sorumlu çağrı heyeti gereğini yapmıştı. Her şey tamamken son dakikada bir Gemerek kararı çıkardılar. İkinci mahkemeden çıkan kararla haklılımız ilan edilmiş oldu. Önümüzde hukuki veya başka bir engel bulunmamaktadır. Bütün delegelerimize çağrıda bulunuyorum; kurultayımız, düğünümüz var.
Yargıtay kararı, Gemerek mahkemesine dayanarak, MHP Genel Merkezi ne kadar kolluk kuvveti, İçişleri, Milli Savunma, başvurarak kurultayı yaptırmamaya çalışıyordu. Biz de ülkücülerle kolluk kuvvetleri karşı karşıya gelmesin diye Yargıtay’ı bekliyorduk. Önümüzdeki engel Yargıtay değildi, önümüzdeki engel Gemerek mahkemesinin verdiği kararı Ankara’da uygulatmaya çalışmaktan kaynaklanıyor. O karar da bugün kaldırılmış oldu. Buna engel olacak ne başka karar var, ne Yargıtay’ı beklemek için hukuki zorunluluk var. Önümüzde bir engel söz konusu değil.

Genel Başkan gelirse memnun oluruz. Önümüzde sorun yok. Gelmezse bu kurultayın olmazsa olmazlarından değil. O gün orada toplantı yeter sayısı tespit edildikten sonra, gündem maddelerine geçilecek. Gündem maddelerinden biri de genel başkan veya onun yetkilendireceği birisinin konuşma yapması. Yoksa diğer maddelere geçilecek. O anlamda bizi kısıtlayıcı bir durum söz konusu değil.
Delegelerimiz kongre kararını üstlenmişlerdi. Birçok arkadaşımız da Ankara’ya geldi. Birçok insan da aradı, ‘hazır bekliyoruz’ dediler. Delegeler hazır, taban hazır, bir tek Genel Merkez hazır değildir. Artık direnecek noktası da kalmadı. AKP yüzde 49 oy alan genel başkanını bir çırpıda değiştirebiliyor, biz yüzde 11 oy alan genel başkanı değiştirmek için mahkeme kapılarına gidiyoruz. Genel Merkezin bunu saygıyla karşılaması lazım. Mahkeme kapılarına gittiğiniz zaman, ‘2018’i bekleyelim’ diyenler, ‘Siz haklıymışsınız’ durumuna geldiler. Genel Merkezin yanlış tutumu nedeniyle kurultaya destek verenlerin sayısı artmış durumda.”

Haberler