Son Dakika! Yunanistan’daki kayıp albaylar İtalya’ya kaçmış

Son Dakika! Yunanistan’daki kayıp albaylar İtalya’ya kaçmış

Atina Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı ve Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç’un aileleri ile birlikte Yunanistan’dan İtalya’ya kaçtıkları ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kayıp ataşelerle ilgili bugün açıklama yaptı: “İki albay, Yunanistan’dan aileleri ile birlikte İtalya’ya doğru hareket etmişler. Yunan makamları bunu tespit etti, Albay Halis Tunç’un ağabeyi Hollanda’da yaşıyor. Hollanda’ya kaçmış olma ihtimalini değerlendiriyoruz” dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Bazı askerler, daha doğrusu ataşeler, darbe girişimi akşamı büyükelçilere bildirimde bulunup yönetimin kendilerinde olduğunu söylemişlerdir. Genelkurmay Başkanı çağrı yaptı geri çağırdı. Kuveyt ataşesi Suudi Arabistan tarafından geri gönderildi. Afganistan’da güçlerimiz var. Buradaki iki tuğgeneral Dubai’ye gitti. Ve Dubai’den çıkmak isterken BAE bunları yakaladı ve özel bir uçakla teslim ettiler.

Kaçanlar var. Diplomatlar arasında da kaçanlar oldu. Bangladeş’teki iki memur… New York’a kaçmış bunlar karı koca. Kazan’daki bir memur Japonya’ya kaçmış. Dün itibarıyla geri dön çağrısı yaptıklarımız için süre doldu.

FETÖ ile ilgisini tespit ettiklerimiz için gerekenleri yapıyoruz. 88 kişinin ilişiğini kesmiştik. Elimizde bir liste var, titizlikle çalışmasını yapıyoruz.

İki albay, Yunanistan’dan aileleri ile birlikte İtalya’ya doğru hareket etmişler. Yunan makamları bunu tespit etti. Albay Halis Tunç’un ağabeyi Hollanda’da yaşıyor. Hollanda’ya kaçmış olma ihtimalini değerlendiriyoruz.

ABD’den esas beklentimiz Gülen’i Türkiye’ye iade etmesi. İşbirliği sinyallerini görüyoruz. Şu andaki işbirliği anlayışının sonuç vermesini bekliyoruz.”

 

Haberler