Spor Ahlakına Aykırı ve Seviyesizce Bir Davranış

Spor Ahlakına Aykırı ve Seviyesizce Bir Davranış

Sportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Ersin Afacan’ın ‘Spor Ahlakına Aykırı ve Seviyesizce Bir Davranış’ başlıklı yazısı;

ersin-afacanSportif alanda zihinsel performans antrenörlüğü yapan NationalTurk yorumcusu Ersin Afacan’ın ‘Spor Ahlakına Aykırı ve Seviyesizce Bir Davranış’ başlıklı yazısı;

Dün akşam oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçından önce Fenerbahçe’nin resmi sitesinde şöyle bir duyuru yapıldı: “Bugün oynanacak Galatasaray – Fenerbahçe karşılaşması öncesi Can Bartu Tesisleri’nde Teknik Direktörümüz Vitor Pereira’nın futbolcularımızla yaptığı maç toplantısında 18 kişilik kadroda yer alan Caner Erkin, toplantı sonrası Teknik Direktörümüz Vitor Pereira’ya karşı spor ahlakına aykırı ve seviyesizce bir davranış içinde bulunmuştur. Teknik Direktörümüz Vitor Pereira tarafından Caner Erkin maçın 18 kişilik kadrosundan çıkartılmıştır.” (1)

Adie ve Jowett, antrenör – sporcu ilişkisinde üç temel özellik üzerinde durmuştur. Bunlar: (2)
1. Yakınlık: Antrenör ve sporcu arasındaki etkili bağ, birbirlerine karşı duyulan yüksek güven ve saygı, karşılıklı değer vermek ile ilgilidir.
2. Bağlılık: Karşılık beklemeden bağlılık göstermek ve olumlu niyette bulunmak ile ilgilidir.
3. Tamamlayıcılık: Sorumluluk almak, birlikte kazanma isteği ve arkadaşça yaklaşmak ile ilgilidir.
Pereira-Caner olayına bu açıdan yaklaştığımızda kendisini ilk 11’e almayan teknik direktörüne karşı davranış bozukluğu sergileyerek tepki gösteren Caner Erkin’in antrenörüne olan saygısızlığı yakınlık ilişkisinin zayıf olduğunu, olumlu niyette bulunmaması antrenörüne karşı bağlılığın zayıf olduğunu ve toplantıdan çıkması ise birlikte kazanma isteğinin olmadığını yani tamamlayıcılık ilişkisinin zayıf olduğunu göstermektedir.

Bir sporcunun spor ahlakına uygun olmayan pek çok davranış bozukluğu sergilemesinin sebeplerinden biri başkan ve yöneticilerdir. Diğer sebepler antrenörün liderlik becerileri, medyanın tutumu, taraftar profili ve futbolcuların genel eğitim seviyesidir. Son olayda Pereira’nın bir hatası yok ve kadroya almayarak doğru bir tutum sergilemiştir. Ancak bu olayın arka planının olabileceğini de tahmin etmemiz gerekiyor. Çünkü 03-12-2015 tarihindeki antrenmanda Pereira-Caner arasında yaşanan tartışma medyaya aşağıdaki fotoğraf kareleri ile yansımıştır (3).

idmmm

Kısacası Caner’i yetiştiren mevcut SPOR KÜLTÜRÜMÜZ, gerek Van Persie ile yaşadığı çatışmalar gerekse de maçlardaki gergin hareketleri ile zayıf liderlik görüntüsü sergileyen Pereira ile bütün bu krizleri yönetemeyen ve üstelik krizler çıkaran Aziz Yıldırım ve yöneticiler, bu davranış bozukluklarının ana sebebidir. Fakat ne olursa olsun Caner Erkin, bu kötü davranışı ile takıma ihanet etmiştir. Çünkü maça odaklanma zamanı gelmişken yaptıkları ile takımın maç motivasyonunu olumsuz etkilemiştir. Caner, ayrıca sol tarafta kendisinin yerine oynayacak olan arkadaşına da saygısızlıkta bulunmuştur. Bütün bu yaşananlar bataklık içindeki futbolumuzun çarpık bir örneği olmuştur. Her zaman dediğimiz gibi MENTAL DESTEK ŞART !

Ersin Afacan / NationalTurk

twitter.com/mentaldestek
instagram.com/mental_destek
KAYNAKÇA
(1) http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=50030
(2) Altıntaş, Atahan – Kazak Çetinkalp, Zişan – Aşçı, Hülya; “Antrenör –Sporcu İlişkisinin Değerlendirilmesi: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması”, Hacettepe Spor Bilimleri Dergisi, 2012, 23 (3), s.122
(3) http://spor.internethaber.com/fbahcede-idmaninda-caner-pereira-tartismasi-1492125h.htm

Haberler