Tekirdağ Güngörmez köyü kuvarsit maden ocağına karşı direniyor

Tekirdağ Güngörmez köyü kuvarsit maden ocağına karşı direniyor

Tekirdağ Saray’a bağlı Güngörmez köyünde işletmeye açılması planlanan Kuvarsit Maden Ocağı’na karşı köylüler harekete geçti. 1.5 milyona yakın ağacın kesileceği bölgede doğal yaşam büyük zarar verecek.

Tekirdağ Güngörmez Köyü kuvarsit

Tekirdağ Saray’a bağlı Güngörmez köyünde işletmeye açılması planlanan Kuvarsit Maden Ocağı’na karşı köylüler harekete geçti. 1.5 milyona yakın ağacın kesileceği bölgede doğal yaşam büyük zarar verecek.

Güngörmez köyü ve çevresini korumak için Saray Doğayı Koruma Derneği ile birlikte maden ocağına karşı harekete geçenler Change.org’da da bir kampanya başlattı. Ayrıca dernek üyeleri ve köylüler 20 Nisan Pazar günü bir de yürüyüş düzenleyecek. Change.org’da yer alan kampanya metni şöyle;

“Toplam katledilecek ağaç sayısı 1.500.000′ dür. Yani hepimizin ciğeri olan yemyeşil ormanlarımız yok olacaktır.

Peki bunun sonuçları ne olacaktır?

– Hepimizin çocuklarına olan mirası yok olacaktır.

– Ormanla birlikte orman canlıları, av hayvanları yok olacaktır.

– Bölge halkının önemli geçim kaynaklarından olan mantar yatakları yok olacaktır.

– Kuvarsit kumu içme suyuna karışacak, bırakın içmeyi, banyo bile yapılamayacak hale gelecektir.

– Kuvarsit tozu toprağı öldürecek, tarlalarımız verimsiz hale gelecektir.

– Hayvanlar doğada otlayamayacak, kuvarsit karışmış otları yiyen hayvanlar telef olacaktır. Yani hayvancılık ölecektir.

– Kuvars kumu tozu doğada en tehlikeli tozlardandır. Ölümcül akciğer hastalıklarına sebep olur. Yaşlımız, çocuğumuz, gencimiz hepimiz bu tozu soluyup yavaş yavaş öleceğiz.

– Yasalar gereği maden çıktıktan sonra madenin kolları ruhsat alanı dışına çıkıp evlerin, tarlaların altından geçerse, şirket bu mülkleri çok düşük paralar karşılığı alacak, yerinizden, yurdunuzdan, toprağınızdan olacaksınız.

– Sizlere şirin görünmek için iş vaat edebilirler madenin zararsız olduğundan bahsedebilirler. Bu oyuna kanmayın. Bunların dini imanı paradır.

Sizin ormanlarınızı yok edip sizi yaşadığınız yerden kovmaktır amaçları. Bu oyuna gelmeyin. Kamyonlarla dinamit taşıyorlar, topraklarımızı yok edecekler, yaşam alanlarımızı yok edecekler. Huzurunuzu kaçıracaklar, sağlığınızla oynayacaklar. Bu oyuna dur deyin.”

Pazar günü yürüyüş var

Güngörmez Köyü kuvarsitTekirdağ Saray bölgesinde faaliyet gösteren Saray Doğayı Koruma Derneği Kuzey Ormanları’na yapılmak istenen kuvarsit ocağına karşı bir doğa yürüyüşü düzenliyor. Yürüyüş 20 Nisan Pazar günü saat 14.00′da aydın ve sanatçıların katılımıyla kuvarsit ocağının kurulmak istendiği Güngörmez Köyü’nden başlayacak. Derneğin yürüyüşü ile ilgili çağrı metni şöyle;

Basına ve kamuoyuna;

Ülkemizin tüm değerli doğa ve sağlıklı yaşam alan savunucuları…

Trakya’mızın ve ülkemizin göz bebeği, temiz hava kaynağımız ve doğal yaşam alanlarımız olan Istranca Ormanları, Güngörmez Köyü çevresine yapılmak istenilen “kuvarsit ocağı” tehdidi ile karşı karşıya bulunmakta. Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 04.04.2014 tarihli almış olduğu karar ile maden şirketinin ÇED başvurusu; 200704955 ruhsat numaralı KUVARSİT FELDİSPAT OCAĞI NİHAİ PROJE dosyası kapsamı, ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi uyarınca uygun bulunmuş olup; süreç Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın inceleme ve değerlendirme aşamasındadır.

Nerede midir Güngörmez Köyü…Yolu Kıyıköy’e düşmüş herkesin içerisinden geçtiği ,sağlı sollu meşe ve kayın ormanları ile çevrili güzel bir orman köyüdür…O ormanlar ki; geyiklere, karacalara, kurtlara, yaban domuzlarına ev sahipliği yapar…Hatta Ergene nehrinin kaynağından yayılan derelerinde hala “su samurlarının’’ yaşayabildiği , bugüne dek korunabilmiş ender yerlerden biridir. İğne ada-Kıyıköy-Çilingoz hattında ve Kuzey Ormanlarının tam kalbinde yer alır…

Ülkemizin ve dünyamızın her geçen gün yeşil alana ve doğal yaşam alanlarının korunmasına duyduğu ihtiyaç açık bir şekilde ortadayken, insan sağlığını ve doğayı tahrip edecek böylesi girişimlerin olduğunu görmek gerçekten üzücüdür ve bu girişimlerin derhal sona erdirilmesi gerekmektedir. Çok iyi biliyoruz ki; doğayı tahrip eden bir anlayış çağdaş ve sağlıklı bir toplum yaratma yolunda herhangi bir iddiaya sahip olamaz. Çağdaş ve sağlıklı bir toplum ise var olan yeşil alanların tahrip edilmesi ile değil aksine bu alanların giderek çoğaltılması ve yaygınlaştırılması ile kurulabilir, çünkü Doğa; barışı ifade eder, doğa; güzelliği simgeler, doğa; tüm canlıların yaşam hakkı olduğunun en açık ve en yalın göstergesidir. Kısaca doğa; insanı ve yaşamı güzelleştiren en önemli güçtür.

Bizler; “SARAY DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ” olarak, hiçbir maddi karın, hiçbir değerli madenin insan sağlığından ve doğamızdan daha değerli olmadığını, olamayacağını ifade ediyor; bölgemize yapılması planlanan kuvarsit ocağının getireceği yıkım hakkında halkımızı bilgilendirmek ve bu tehdidi durdurmak adına halkımızın da katılımıyla çok acil bir mücadele ağı örmek gerektiği bilinci ve sorumluluğuyla yola çıkmış bulunuyoruz.

Doğadaki hiçbir kaynağın sınırsız olmadığının bilgisiyle; sürdürülebilir, dönüştürülebilir, yenilenebilir kaynakları ve yöntemleri önemsemeden; bilimin, planlamanın, aklın ve ‘o bölgede yaşayan halkın onayının alınmadığı’ bu ve benzeri girişimlere artık ‘dur’ demek zamanıdır.

Bu anlamda, tüm duyarlı insanların bizlerle olacağına inanıyor ve ormanımıza kuvarsit ocağı kurulması halinde; halkımızı ve bölgemizi nelerin beklediğini kamuoyu ile paylaşmak ve bu mücadeleye ortak olma amacıyla; 20 Nisan Pazar günü saat 14.00 te aydınların ve sanatçıların katılımıyla Güngörmez köyünden başlayacak olan “Doğa Yürüyüşümüze” katılmaya davet ediyoruz.

“Ormanına, suyuna ve sağlına sahip çık, kuvarsit ocağına geçit verme” sloganıyla çıktığımız bu yolda; sizleri Nazım’ın dizelerinde dile getirdiği bir ülke ve dünyada yaşamak dileği ve umuduyla sevgi ve saygı ile selamlıyoruz;
“YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE..”
“SARAY DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ’’

  • turhan sarıl

    doğanınkatledilmesini istemiyoruz temiz su temiz cevre istiyoruz

  • BEDRİ BİLGİÇ

    iktidar neden bir maden ocağı için doğanın katledilmesine izin veriyor?anlayan var mı acaba?bir kaç bölgeşefin ki isimleri belli!verdiği yanlış rapora dayanarak mı?o kişiler ki bahçeköyün ekmeğini yemiş insanlardır!haram olsun desem onların seviyelerine inerim!yazıklar olsun!tek ağaç için köylülere ceza kesenler ormanın katledilmesine buraları maki dir diye rapor vermişler!

Haberler