“Trump bana iki kez HIV ve HPV arasındaki farkı sordu”

“Trump bana iki kez HIV ve HPV arasındaki farkı sordu”

Microsoft’un kurucularından ve dünyanın en zengin 2. insanı milyarder Bill Gates ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili anılarını paylaştı.

Gates, ABD Başkanı’nın iki kez kendisine HIV ve HPV arasındaki farkı sorduğunu söyledi. Gates buna karşın kızı Jennifer’ın dış görünüşü konusunda Trump’ın sahip olduğu bilginin ‘korkutucu’ olduğu yorumunu yaptı.

MSNBC’de yayımlanan ‘All in with Chris Hayes’ adlı şovda milyarder iş adamı Bill Gates’in ‘Bill & Melinda Gates Vakfı’ndaki toplantı sırasında Trump hakkında sarf ettiği sözler yer aldı.

Guardian’ın aktardığna göre salondaki izleyicilere 22 yaşındaki kızı Jennifer’ın Trump ile Florida’da bir binicilik gösterisinde karşılaştığını anlatan Gates ” 20 dakika sonra o (Trump) aynı mekana helikopterle geldi. Yani açıkça (mekandan) ayrılmıştı ancak helikopterle gösterişili bir giriş yapmak istedi” dedi.

Kendisinin ise ilk kez 2016’da New York’ta Trump ile ilk kez bir araya geldiğini söyleyen Gates “Onunla ilk konuşmamda kızımın dış görünüşü hakkında ne kadar fazla şey bildiği gereçkten korkutucuydu. Melinda da bundan hoşlanmadı” ifadelerini kullandı.

Ardından geçen yıl martta Beyaz Saray’da Trump ile görüştüğünü söyleyen Gates sözlerini şöyle sürdürdü “Yaptığımız iki toplantıda da bana aşıların kötü bir şey olup olmadığını sordu. Çünkü o sırada aşıların olumsuz etkilerine bakacak bir komisyon üzerine düşünüyordu ve birileri, sanırım Robert Kennedy Jr idi, ona aşıların kötü şeylere yol açtığını söylemişti. Ben ise ona ‘hayır, bu bir çıkmaz sokak, bu kötü bir şey, bunu yapma” dedim.”

Gates daha sonra ” İki seferde de HIV ile HPV arasında bir fark olup olmadığını bilmek istedi ve ben de onu bu ikisinin nadiren birbirleriyle karıştırıldığını açıkladım” dedi.

​Guardian Trump’ın daha sonra çocukluk aşıları ve otizmin bağlantılı olduğu şeklindeki ‘çürütülmüş teorileri’ incelemeyi bırakmış gözüktüğünü de belirtti.

‘Human papilloma virüsü’ (HPV) deriyi ve nemli zarları etkileyen bir virüs. HPV siğil, genital siğiller ve rahim boynunda anormal hücre değişimlerine neden olabiliyor.

‘Human immunodeficiency virüs’ (HIV) ise bağışıklık sistemine saldıyorç HIV virüsü Aids hastalığına neden olabilir, fakat erken teşhis ve tedavi ile birçok insan Aids olmadan yaşayabiliyor.

Haberler