Türk askeri boğazı kesilerek şehit edildi! Vali ve Genelkurmay’dan farklı açıklamalar

Türk askeri boğazı kesilerek şehit edildi! Vali ve Genelkurmay’dan farklı açıklamalar

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde sınırdan geçmeye çalışan şahısları önlemeye çalışan uzman çavuş Mustafa Uygun boğazı kesilerek öldürüldü.

Şehit Mustafa Uygun

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde sınırdan geçmeye çalışan şahısları önlemeye çalışan uzman çavuş Mustafa Uygun boğazı kesilerek öldürüldü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Hatay Valisi Ercan Topaca, Suriye sınırındaki Güveççi Mahallesi yakınında, insan kaçakçılarına engel olmaya çalışan bir askerin öldürüldüğünü duyurdu. Topaca, “İnsan kaçakçıları geçerken asker bunlara müdahale ediyor, çalılık alanda bir boğuşma oluyor. Boğuşma neticesinde boynu kesilerek yaralanan askerimiz şehit oluyor. Şu anda adli süreç devam ediyor” diye konuştu.

Topaca, “Burada bir çete var. Bir kısmı bu tarafta, bir kısmı karşı tarafta. Karşıya bir müdahalemiz, ‘Asker geçti, tabur geçti’ falan diyorlar, öyle bir şey yok. Herhangi bir şekilde karşıya müdahale yok. Biz bunları engelleyecek, önleyecek tedbirleri alıyoruz. Askerimiz orada duvardan atlayıp koşarak geçmeye çalışınca, çalılıkların içerisinde müdahale etmeye kalkıyor” dedi.

Genelkurmay ‘çatışma’ dedi

Genelkurmay Başkanlığı ise, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye sınırından Türkiye’ye geçiş yapmaya çalışan bir grupla asker arasında ‘çatışma’ çıktığını, çatışmada bir askerin hayatını yitirdiğini duyurdu. Altı aylık uzman çavuş olan Uygun, memleketi Denizli’de toprağa verilecek. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, karakola saldırı yapıldığını ve askerin de karşılık verdiğini açıkladı.

Öte yandan ilçede sınırdaki Güveççi ve Görentaş mahallelerinde camiden yapılan Türkçe ve Arapça anonsla vatandaşlardan dışarı çıkmamaları istendi.

Bölgede güvenlik önlemleri artırıldı.

Şehidin cenazesi memleketi Denizli’ye gönderildi

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde insan kaçakçılarına müdahale sırasında şehit olan sözleşmeli piyade er Mustafa Uyğun’un cenazesi, askeri törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Denizli’ye uğurlandı.

Hatay’da 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığında gerçekleştirilen törende, 22 yaşındaki Uyğun’un Türk bayrağına sarılı naaşı katafalka konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, ardından şehidin öz geçmişi okundu.

Törende konuşan 2. Hudut Alay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Erdoğan Dede, kalplerinin tarifsiz acılarla dolu olduğunu söyledi.

Şehit Uyğun’un, silah arkadaşlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk halkına başsağlığı dileyen Dede, şöyle devam etti:

“Suriye topraklarında bulunan rejim unsurları ve terör örgütünün insanlık dışı faaliyetleri sonucu bölgede oluşan otorite boşluğu ve neticesinde hududun Suriye tarafında yaşanan terör olayları, yakın coğrafyamızdaki çatışmalar ve bozulan güvenlik ortamı nedeniyle kara sınırlarımızda meydana gelen yoğun sığınmacı hareketleri, yasa dışı geçişler, Türkiye’nin güvenliğine tehdit oluşturmaktadır. Hudut birliklerimiz bu tehdidi bertaraf için ettikleri yemine sadık kalarak, zaman mefhumu gözetmeksizin, her türlü hava şartlarında büyük cesaret ve fedakarlıkla namus bildiğimiz hudutta bundan sonra da görev yapmaya aynı kararlılıkla devam edecektir.”

Dede, Türkiye Cumhuriyetini parçalamaya çalışan her türlü teşebbüsün geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de azim ve iradeleri karşısında daima hüsrana uğrayacağını vurguladı.

Kur’an-ı Kerim okunması ve Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından dua edilmesinin ardından şehidin cenazesi, defnedilmek üzere memleketi Denizli’ye uğurlandı.

Törene Hatay Valisi Ercan Topaca, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, CHP Hatay Milletvekilleri Hilmi Yarayıcı ve Serkan Topal, 39. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ile askeri ve mülki erkan katıldı.

Haberler