Türk ressamdan Roma’da sergi

Türk ressamdan Roma’da sergi

Türk ressam Şefkat İşlegen, “Yaşam Anahtarları” adını verdiği 32. kişisel sergisini Roma’da açtı.

Türk ressam Şefkat İşlegen, “Yaşam Anahtarları” adını verdiği 32. kişisel sergisini Roma’da açtı.

İtalya’nın başkenti Roma’daki Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı 43 parçadan oluşan serginin açılışına, Türk ve İtalyan sanatseverler katıldı.

Sergisinin adı olan “Yaşam Anahtarları”nın ilhamının Mısır’a yaptığı bir seyahatten doğduğunu ifade eden İşlegen, “Mısırlı tanrılar, yaşam anahtarlarına göre sevgilerini ve sahip oldukları hiçbir şeyi paylaşmıyorlardı. Ben burada bunu günümüze uyarlamak istedim ve dedim ki, sahip olduğumuz; sevgi olur, maddiyat olur, ne olursa olsun biz onlar gibi davranmayalım, paylaşalım ve sevgimizi birbirimize verelim ve bu bir başlangıç olsun.” diye konuştu.

roma-sergi

Ressam İşlegen, 43 parça eserini koyduğu sergisinde, resimlerinin tual üzerine akrilik ile linolyum tekniklerini kullanarak oluşturduğu bilgisini de verdi.

Şefkat İşlegen, “Roma’da olan bu sergide, İtalyan sanatseverlerle buluşmak benim için önemli. Çünkü Yunus Emre de bu konuya hizmet eden bir kurum. Onlara da ayrıca çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

roma-italya

Yakında ABD’nin Boston kentinde yeni bir sergi açacağını kaydeden İşlegen, şu sıralarda İzmir’de kendisinin küratörlüğünde 12 ülkeden katılacak 25 sanatçıyla gerçekleştirecekleri “artshop”un hazırlığı içinde olduğunu dile getirdi.

Haberler