Türk şirketi Bahreyn’de 1.1 milyar dolarlık ihale kazandı

Türk şirketi Bahreyn’de 1.1 milyar dolarlık ihale kazandı

TAV Tepe Akfen AŞ, Bahreyn’de havalimanı modernizasyon programının önemli hamlelerinden biri olan 1,1 milyar dolarlık yeni terminal ihalesini kazandı.

Bahreyn Havalimanı

TAV Tepe Akfen AŞ, Bahreyn’de havalimanı modernizasyon programının önemli hamlelerinden biri olan 1,1 milyar dolarlık yeni terminal ihalesini kazandı.

TAV açıklamasına göre, şirket, Bahreyn Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası ve bağlantılı işlerini içeren 1,1 milyar dolarlık ihaleyi kazandı. Toplam 220 bin metrekare alana sahip olacak yeni terminal binasıyla havalimanının kapasitesi yılda 4 milyondan 14 milyon yolcuya yükselecek.

Bahreyn Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Kemal bin Ahmed Muhammed ve Bahrain Airport Company üst yönetcisi (CEO) Muhammed Yusuf Al Binfalah’in düzenledikleri basın toplantısında, 1,1 milyar dolarlık proje için TAV-Arabtec Ortak Girişimi’nin seçildiği açıklandı. Bahreyn’de bir Türk şirket tarafından kazanılan en büyük inşaat projesi olan havalimanı terminali 51 ayda tamamlanması planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, 2000 yılında inşa ettikleri İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan sonra Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yedi ülkenin başkent havalimanlarıyla birlikte toplam 16 havalimanı inşa etmiş olacaklarını hatırlattı.

Şener, “Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Suudi Arabistan’da devam eden havalimanı projelerimize Bahreyn’i de eklemekten mutluluk duyuyoruz. Havalimanı yapım ve işletmeciliği alanında ülkemizi temsil etmeye, Türk gençlerine hem istihdam sağlamaya, hem de onları küresel piyasada etkin bir oyuncu olmaları için eğitmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklamada sözleşme kapsamında 14 milyon yolcu kapasitesine sahip terminal binasına ilave olarak ana hizmet binası, hava ve kara tarafı altyapı işleri ve çok katlı otopark inşaatının da yer aldığı bildirildi. TAV İnşaat, ortağı Arabtec ile birlikte inşaat çalışmalarına mart ayında başlayacağını duyurdu. Çevreci teknolojilerin kullanılacağı projede terminal binasının LEED Gold sertifikası alması da hedefleniyor.

Haberler