“Türk yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek için hiçbir adım atmayacağız”

“Türk yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek için hiçbir adım atmayacağız”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,”Mevcut Türk yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek için hiçbir adım atmayacağız. Türk makamlarının mevcut eylemleri ve beyanları, hiçbir meşru zemine sahip değil”dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,”Mevcut Türk yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek için hiçbir adım atmayacağız. Türk makamlarının mevcut eylemleri ve beyanları, hiçbir meşru zemine sahip değil”dedi.

Haftalık basın toplantısında Türkiye ile bozulan ilişkiler hakkında Moskova’nın pozisyonunu aktaran Zaharova, “Mevcut Türk yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek için hiçbir adım atmayacağız. Türk makamlarının mevcut eylemleri ve beyanları, hiçbir meşru zemine sahip değil” dedi.

Suriye’de 27 Şubat’ta başlayan ateşkesin genel olarak uygulanmaya devam ettiğini ifade eden Zaharova, “27 Mart’ta Suriye ordusu, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle Palmira’yı kurtardı ve IŞİD’e karşı önemli bir zafer kazandı. Rusya, Palmira’nın mayınlardan temizlenmesi için Suriye hükümetine yardım edecek” dedi.

Zaharova, Palmira’nın kurtuluşunun IŞİD’le mücadelede dönüm noktası olduğunu vurguladı.
Batı’daki uluslararası kuruluşların ve batı basınının Palmira’nın kurtuluşunu görmezden gelmesi karşısında şaşırdıklarını kaydeden Zaharova, bunun jeopolitik bir oyun olduğunun altını çizdi.

Zaharova, Palmira’nın kurtuluşunun Batı için bir sürpriz olduğunu belirtti. Cenevre’de Suriyeli taraflar arasında ilk turu tamamlanan barış müzakerelerinin 11 Nisan’da devam etmesini beklediklerini kaydeden Zaharova, “Kürtlerin müzakere masasında bulunmaması, diyalogun daha kararlı olmasını sağlamıyor. Aksine bu durum, Kürtleri federalizm gibi tek taraflı eylemlere yöneltiyor” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un görüşme planlarıyla başlayan Zaharova, Lavrov’un 4 Nisan’da Moldovalı mevkidaşı Andrey Galbur ile bir araya geleceğini söyledi. Zaharova, Lavrov ve Galbur’un iki ülke arasındaki işbirliğini ele alacağını ifade etti.
Zaharova, Lavrov’un 4 Nisan’da Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher’i Moskova’da konuk edeceğini bildirdi. Lavrov ve Larcher’in uluslararası konuları ve Rusya ile Fransa ilişkilerini ele alacağını belirten Zaharova, “Larcher’in ziyareti, Fransa’nın Rusya ile olan diyalogu artırmak istediğinin bir kanıtı” dedi.

Öte yandan Zaharova, 8 Nisan’da Moskova’da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı yapılacağını kaydetti. Rus yetkili, “BDT Dışişleri Bakanları, topluluğun nüfuzunu artırmayı konuşacak” dedi.

Zaharova, Lavrov’un 7 Nisan’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü ziyaret edeceğini açıkladı. “Lavrov, Rusya, Azerbaycan ve İran dışişleri bakanlarının yapacağı toplantıya katılmak üzere 7 Nisan’da Bakü’yü ziyaret edecek” diyen Zaharova, toplantıda bölgesel işbirliğini ve Hazar bölgesinde işbirliğini masaya yatıracağını bildirdi.

Haberler