Türkiye, yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında.

Türkiye,  yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında.

Türk üniversite adaylarının üniversite eğitimini yurtdışında alma tercihi son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Yapılan araştırma sonucu Türkiye, yurtdışına öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında 11. oldu.

Hedeflenen bölümleri yurtdışında bir üniversitede okumak isteyen Türk öğrenciler puan stresi yaşamayadan amaçlarına ulaşabiliyorlar. Özellikle son yıllarda yurtdışında okumak isteyen öğrenci sayısı büyük bir artış gösterdi. UNESCO’nun verilerine göre Türkiye, yurtdışına öğrenci gönderen ülkeler arasında 11. sırada olmakla birlikte her yıl sıralamasını yükseltiyor.

Komşu Yunanistan’a büyük ilgi

selanik aristotle üniversitesi
Yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan WTS Education firmasının yöneticilerinden Tülay Ersan’ın dediklerine göre; Türk öğrencilerinin yurtdışı eğitim için en çok tercih ettiği ülkelerden biri Yunanistan. Sözlerine devam eden Ersan, Yunan üniversitelerinin ekonomik olması, çoğrafi bakımdan olumlu etkenlerin olması, dünya derecesine girecek kadar iyi bir eğitim vermesi gibi bir çok etken yurt dışı eğitim için Yunanistan’ı seçmek için öncü kılıyor.

Yurt dışı eğitim ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer haberlerimiz;

  1. Üniversiteyi kazanamadık diye üzülenler
  2. Antik bir üniversite: Selanik Aristotle Üniversitesi
  3. Üniversiteyi neden Yunanistan’da okumalısınız
  4. Yurtdışı üniversite fiyatları araştırıldı
  5. CWUR Dünyanın en iyi 1000 üniversitesini belirledi
Haberler