MODA Moda Haberleri
MAGAZİN Magazin Haberleri
SEYAHAT Seyahat Haberleri
ETKİNLİK Etkinlikler
SPOR Spor Haberleri
Ana Sayfa Yazarlarımız Yazılarım Künye
Arama
National Turk English News
Türkmenistan yakın komşusu Afganistan ile gaz alım-satım anlaşması imzaladı!
11 Temmuz, 2013 | 17:23

turkmenistan_petrol_anlasmasi

Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak isteyen doğalgaz zengini Türkmenistan yakın komşusu Afganistan ile gaz alım-satım anlaşması imzaladı.

Türkmen gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak olan TAPI boru hattı projesi kapsamında iki ülke arasında doğalgaz anlaşması imzalandı.

Aşkabat’ta projeye taraf ülkelerin bakanlarının katıldığı 17. toplantıda konsorsiyum kurulması kararı alınırken toplantıda TAPI LTD Konsorsiyumu kurulması yönünde protokol anlaşması imzalandı.

Türkmenistan bu anlaşmayı daha önce de Pakistan ve Hindistan ile imzalamıştı. TAPI toplantısı için Aşkabat’ta bulunan Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Marpadi Veerappa Moily ile Pakistan’ın petrol ve tabii kaynaklardan sorumlu Devlet Bakanı Jam Kamal Khan, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

1993 yılında başlayan Türkmen gazının Güney Asya’ya ulaşmasını öngören proje, son birkaç yıl içinde daha da hızlandırılarak projeye katılan ülke bakanları düzeyinde görüşmeler yapıldı. Anlaşmalar sonucunda projede önemli gelişmeler elde edildi.

ABD’nin Chevron, Exxon Mobil, İngiltere’nin British Petrolium, BG Group, Almanya’nın RWE ve Malezya’nın Petronas şirketleri bu projere yer almak istediği açıklandı.

Facebook hesabınızla yorum yapın:

Dünya Haberlerini takip edin !

Facebook Twitter
National Türk'de ara
National Turk.com
NationalTurk Türkiye'den ve Dünyadan Haberler, Politika Haberleri, Spor Haberleri, Magazin haberleri, Son Dakika Haberleri 'ni size en objektif şeklde ulaştırır.
© 2009-2014 www.nationalturk.com | Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak gösterilmeden site içeriği yayınlanamaz.
NationalTürk, MEDYAOLUŞUM grubunun bir yayın organıdır.
Bu web sitesinde Hot Affiliates Reklamları uygulanmaktadır. asd asd
Hot Affiliates