Üniversite tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli?

Üniversite tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli?

Üniversite tercihleri yaparken son derece dikkatli olmalısınız.

Hacettepe Üniversitesi’nin lise son sınıf öğrencilerine yaptığı araştırmada meslek tercihi yaparken yaşam tarzlarına göre seçtiği ortaya çıktı. Ayrıca üniversite tercihi yaparken dikkat ettikleri bir diğer unsur ise burs ve iş olanakları oluyor.

YGS-LYS Tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Tercih yaparken puanınız yerine sıralamanıza dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni ise geçen sene 50 net yapan bir kişi 10.000 sırada olurken bu sene 50 net ile 30.000 sıraya gelinebilir. Bu sınavın zorluğuna bağlı olarak değişmektedir. Üniversiteler puanlarını belirlerken sıralamaya göre belirler.

Tercihlerinizi yaparken “ya tutarsa” diyerek yüksek puandan düşük puana göre sıralamayın. Tercih sıralamanız gitmek istediğiniz üniversite esas alınarak yapılmalı..

Kat sayının eşitlenmesi sıralamayı nasıl etkiler?

Unutmamanız gereken diğer bir husus ise bu sene katsayının 0.15’den 0.12’ye düşmüş olmasıdır. Bu 0.03’lük bir düşüş üniversite taban puanlarını da 10-15 puan arasında düşürecektir.

Kat sayının eşitlenmesinin ardından bölümler arasında dolaşımı artıracağından dolayı Sözel ve TM alanında popüler olan bölümlerin taban puanlarında yükselme görülebilir. Örneğin Sayısallar Hukuk Fakültesine TM’ler Sözel Alanın Türkçe, Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya Öğretmenliklerine ilgi duyarlar. Bu da bu programların sıralamasını yükseltebilir.

üniversite tercihleri

Tercihlerinizi 4’e ayırın

Bu yöntemde listenizi dört gruba ayırın. Her grubu kendi içerisinde sıralayın, sıralamadan kastımız en çok gitmek istediğiniz yerleri başa alarak bir liste oluşturunuz.

1.Grup

 • Hayallerin listesi olmalı. Hayalinizdeki bölümleri yazmalısınız.
 • Bu gruba puanınızın yetmediği bölümleri yazabilirsiniz.
 • Bu grubun mantığı başkalarına kulak asmadan, sistemi gözardı ederek hayallerinizdeki bölümleri sıralamanız yetmese bile yazmaktır.

Bu listeyi hazırlarken dikkat etmeniz gereken husus maaşı yüksek, ailem onu istiyor, popüler meslek gibi faktörleri dikkate alarak hazırlamamalısınız. Sadece hayalinizdeki bölümleri içeren bir liste olmalı.

Peki yüksek yerleri ilk sıraya yazmak, tutma ihtimali yüksek olan bölümleri alt sıralara yazmak şansımızı azaltmaz mı diye soruyor olabilirsiniz. Hayır, asla azaltmaz. bir bölümü tercih listesine yazan öğrenci sayısı bin ile 5 bin kişi oluyor ortalama. Bunların puanlarının virgülüne ve tercihlerinin aynı yere yazılmasına kadar bir yığın olasılığın üst üste gelmesi olanaksızdır. Tercih sırası değil, puanın çok olması sınavın kazanılmasını sağlar.

2.Grup

 • Bu listemizi fazla şansa bırakmayacağız. Orta düzey tercihler yapacağız.
 • Bu grupta sıralamaya yakın olan ve genellikle sıralamanın çok az üstündeki, sıralamaya uygun ve sıralamadan biraz düşük yerler yazılır.
 • Bu grupta birinci gruba göre yazdıklarımızın düşük sıralamaya sahip fakültelerinden oluşturulmalıdır.

3.Grup

 • Listemimize bize daha uygun ve sıralamamızın altındaki bölümler yazılmalı.
 • 2. ve 3. grup baz alınarak girme şansımızı yükseltmeliyiz.

4.Grup

 • Bu grup garanti girebileceğiniz, sıralamanızdan düşük bölümlerin yer aldığı bölümleri barındırmalı.

Bu grubu hazırlarken bazı iyi üniversitelerin iyi bölümlerinin dönemsel gevşeme trendinin etkisi ile sıralamasının düşmüş olmasına aldanmayın. Bölüm iyi, üniversite iyi, sıralama düşük ise bu dönemsel gevşeme etkisi ile ortaya çıkmış demektir. Bu bölümü üste yazmalısınız.

Dört dilimi tercih yaparken özellikle son iki tercihi garanti tercih olarak kullanmalısınız. Ancak, bu garanti tercih hakkını kullanırken, yazacağınız üniversitenin hangi şehirde olduğu, büyük merkezlere yakın olup olmadığı dikkatle incelenmeli. Yurt olanakları, ulaşım, kampüs yapılanmasının ne durumda olduğuna bakılmalıdır.

Bölüm kontenjanları dikkate alınmalı mı?

Yapılan sosyometrik taramalara göre seçim yaparken kontenjanlar dikkate alınmamalı. Sosyometrik taramalara göre herkesin kontenjanı fazla olan bölümü yazdığı. Kontenjanı az olan bölümleri “nasıl olsa giremem” düşüncesiyle yazmadığı saptanmıştır. Bu nedenle kontenjanı fazla olan bölümler artık avantaj olmaktan çıkarak dezavantaj olmaya başlamıştır.

Sıralaması olmayan bölümleri tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Üniversitenin bulunduğu şehiri dikkate alınmalı.
 • Yeni açılan bölümün bulunduğu diğer üniversitelerin sıralamaları baz alınmalı.

Üniversitenin eski olması önemli mi?

Elbetteki böyle bir soruya kesin bir cevap mümkün değildir. Üniversitenin isminden çok verdiği eğitim önemlidir. Üniversite yeni, içerisindeki hocalar eski kafalı olduğu taktirde size pek bir yararı olmayacaktır. Üniversitenin ne sunduğu, kuruluş tarihinden daha önemlidir.

Okuduğumuz şehir önemli mi?

Okuduğunuz şehrin size katkıları olacaktır ancak eğitim açısından bakarsanız pek fazla katkısı olmayacaktır. Bu nedenle tercih yaparken ilk olarak bölüm, ikinci olarak üniversite, sn olarak şehir tercihi yapmalısınız.

Özel üniversite mi, devlet üniversitesi mi?

Üniversiteden beklentinize, eksikliklerinize ve kariyeriniz için nasıl ilerlemek istediğinize bağlı olarak bu sorunun cevabı değişebilir. Ancak unutmamak gerekir ki Yurt dışında eğitim ve özel üniversiteler çoğu alanda en iyi devlet üniversitesinden daha iyi imkanlar sağlamaktadırlar.

İş bulma kolaylığı sıralama faktörü olmalı mı?

Tabii ki dikkate alınmalı. Ancak sadece bu faktörü dikkate alarak ilerlerseniz asla mutlu olamazsınız.

Aileye yakın veya ailenin bulunduğu şehirler tercih sebebi olmalı mı?

Ailenin yanında okumak bütçe açısından dikkate alınabilecek bir faktördür. Sosyal hayatı fazla yaşamak adına aileden uzaklaşıp kötü veya istemediğiniz bir üniversite seçmek yanlış bir davranıştır.

Aileye yakın bir şehirde okumayı tercih etmek, ailenizin psikolojisini rahatlatacak bir unsurdur. Ayrıca öğrenci ailesini ziyaret edeceği zamanlar yol zahmeti fazla çekmeyecektir. Ancak sürekli git-gel yapmak hem öğrencinin konsantresini bozacaktır hem de maddi açıdan sıkıntıya sokacaktır. Aileye yakın diye bir üniversite seçmek bir sebep olmamalı.

Yurt dışı eğitim tercihte dikkate alınmalı mı?

Yurt dışı eğitim imkanınız varsa kaçırılmaması gereken bir fırsattır. İş bulma konusunda CV’nize bir fark yaratacaktır. Maalesef ki Türkiye’deki çoğu özel üniversite ve devlet üniversitelerinden daha iyi eğitim verilmektedir.

selanik aristotle üniversitesi

Yurt dışı eğitimin yararları neler olur?

 • Yurtdışında eğitim almak yabancı dil öğrenmenin en kolay yollarından biridir. Etrafınızdaki insanlar ve eğitim hayatınız boyunca o dili konuşacağınız için sürekli pratik yapmış olacaksınız.
 • Yurt dışı eğitim‘in diğer faydalarından biri ise yeni kültürler tanımanız olacaktır. Tatil zamanlarınızda bulunduğunuz şehri veya yakınındaki şehirleri gezerek yeni yerler öğrenmiş, vizyonunuzu genişletmiş olacaksınız.
 • Yurt dışında eğitim görmek sizi ileri ki hayatınızda iş bulma konusunda bir adım öne götürecektir. Bunun en büyük nedeni ise yabancı dile olan yatkınlığınız olacaktır. Onun haricinde yeni ortama, insanlara kolay adapte olma özelliğiniz, bağımsız ve açık görüşlü olmalınız ve edindiğiniz yaşam deneyimleri de vardır.
 • Yurtdışında eğitim almak sizin hayatınızı değiştirir. Öz güven sahibi olursunuz. Kendi başınıza yaşamayı, zorlukların karşısından gelmeyi öğrenirsiniz. Özgür olmayı öğrenirsiniz. Yurt dışında gördüğünüz farklı kültürler sizin bakış açısını değiştirecektir. Bu da problem çözme kabiliyetinizi yükseltecektir.
 • Her şeyin yanı sıra ileri ki zamanlarda ailenize, çevrenize anlatacağınız bir çok anıya sahip olacaksınız.

LYS Sonuçlarını bekleyenler”LYS saat kaçta açıklanacak“adlı haberimizi okuyabilirler.

Haberler