Usta oyuncu Tarık Akan hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta ismi Tarık Akan, sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Tarık Akan hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta ismi Tarık Akan, sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Türk sinemasının efsane isimlerinden Tarık Akan, 66 yaşında yaşamını yitirdi.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, oyuncunun hayatını kaybettiğini şu açıklama ile duyurdu:

“Sanatçı olmanın dünyaya güzellikler sunmak olduğunu gösteren güzel insan, efsane filmlerin unutulmaz oyuncusu, “Anne Kafamda Bit Var”ın yazarı, ülkesinin ve halkının barış, demokrasi, özgürlük mücadelesinin militanı, “Ekmek, gül ve özgürlük günleri”nin yorulmaz savaşçısı, Ülkesinin güzel yarınlarına kucak kucak emek taşıyan, Nâzım Hikmet sevdasını, Nâzım Hikmet Vakfı’nın kuruluşundan bugüne yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösteren Sevgili arkadaşımız Tarık Akan, 16 Eylül 2016 Cuma sabahı aramızdan ayrılmıştır. Işıklı anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun.”

Tarık Akan için pazar günü Cemal Reşit Rey’de bir tören düzenlenmesi planlanıyor. Akan’ın naaşı Teşvikiye Camii’den kaldırılarak Zincirlikuyu mezarlığına defnedilecek.

Tarık Akan Kimdir?

13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da doğan Tarık Akan, 1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci oldu. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başladı. 1972 yılında rol aldığı “Suçlu” filmi ile 1973 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

1973 yılında Yeşilçam tarihinin en iyi duygusal filmlerinden “Canım Kardeşim”de Halit Akçatepe ile başrol oynadı. 1974 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan efsane film serisi ‘Hababam Sınıfı’nda Damat Ferit adlı karakteri canlandırdı.

Tarık Akan 70’li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam’ın büyük jönleri arasına adını yazdırdı. 1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney’in yönettiği Yol filmi ile dünyaya adını duyurdu. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alırken Tarık Akan da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorisinde aday gösterildi.

111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan usta oyuncu, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ‘Pansiyon’ filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü aldı.

Haberler