Venedik Film Festivali başladı

Venedik Film Festivali başladı

Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali, İtalya’nın kanallarıyla ünlü tarihi Venedik kentinde 73. kez kapılarını açtı.

Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali, İtalya’nın kanallarıyla ünlü tarihi Venedik kentinde 73. kez kapılarını açtı.

Venedik kentinin Lido Yarımadası’nın ev sahipliği yaptığı dünyanın en eski sinema festivali, Damien Chazelle’nin yazıp yönettiği müzikal komedi tarzındaki “La La Land” filmiyle açılışı yaptı.

Festivalin büyük ödülü Altın Aslan için yarışacak filmler arasında yer alan “La La Land”in gösterimi öncesinde filmin başrol oyuncuları Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend, J.K. Simmons, Finn Wittrock ve yönetmen Chazelle’nin kırmızı halıda boy gösterdi.

Venedik Film Festivali kapsamında verilen Altın Aslan ödülü için jürinin başkanlığını “American Beauty” ve “Skyfall” gibi filmlerin ödüllü İngiliz yönetmeni Sam Mendes yapacak. Festivalde Altın Aslan ve diğer ödüller, 10 Eylül Cumartesi akşamı sahiplerini bulacak.

İtalya’daki deprem unutulmadı

Venedik Film Festivali kapsamında her yıl düzenlenen gala yemeği ise İtalya’da geçtiğimiz hafta meydana gelen büyük deprem nedeniyle bu yıl yapılmadı. 10 Eylül’e kadar sürecek festival süresince depremden etkilenenler yararına yardım toplanması için çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Festivalin ilgi gören, dünya sinemasındaki yeni akımlar ile estetik eğilimleri aktaran filmlerin gösterildiği “Ufuklar” kategorisinde, Türk yönetmen Reha Erdem’in “Koca Dünya (Big Big World)” filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde bir ilk

73. Venedik Film Festivali’nin resmi programında yer almasa da festival kapsamında bu yıl ilk kez İtalya’da yaşayan göçmenlerin çektiği filmlerin yarışacağı “MigArtİ” isimli ayrı bir dal düzenlenecek. Bu dalda değerlendirmeyi yapacak jürinin başkanlığını ise uzun yıllardır İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek üstlenecek.

Venedik Film Festivali’nde, geçen yıl Altın Aslan ödülünü Venezuelalı yönetmen Lorenzo Vigas’ın “Desde Alla” yapımı kazanırken, Türk yönetmen Emin Alper’in yönettiği “Abluka” filmi de Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

Haberler