YÖK’ten üniversite adaylarına burs müjdesi!

YÖK’ten üniversite adaylarına burs müjdesi!

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2016 yılında ziraat, orman, ve su ürünleri ile ilgili programlardan birini tercih edip üniversiteye ilk 3 sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca 12 ay aralıksız aylık 600 TL ödeneceğini belirtti.

Ziraat, tarım, orman ve su ürünleri ile ilgili bölümlere sahip üniversitelerin dekanları ve müdürleri ile YÖK’te bir araya geldi.

Türkiye’nin gerek coğrafi konumu gerek bu coğrafi konumun getirdiği zenginlikliklerin ülke için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Çok yakın gelecekte ülkeler arası savaşların sadece petrol ve yer altı zenginliklerinden olmayacağını su, gıda, doğal zengilikler gibi faktörlerinde olacağını belirtti. Yakın gelecekte bu tür sorunların gerçekleşmemesi için alakalı bölümlerden gerek yurtdışı eğitim gerek yurt içi eğitim almalılar.

Burs Miktarı 600 Lira

Katılımcılara çok yararlı ve heyecan verici bir gelişmeyi paylaşmak istediğini dile getiren Prof.Dr. Saraç Şöyle konuştu:
Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.

2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkanından faydalanabilecektir.

Bu şekilde sadece belirli üniversitelerimiz için değil, tüm devlet üniversitelerimize yerleşen başarılı öğrencilerimizi desteklemiş olacağız. Bu öğrencilerimize ödenecek burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir.”

Haberler