GündemManşetPolitikaSon DakikaTürkiye

14 Aralık operasyonunda son durum: Nuh Gönültaş yurt dışında, 3 kişi serbest

14 Aralık operasyonu

Fethullah Gülen Cemaatine bağlı medya organlarına düzenlenen 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçiriliyor. Nuh Gönültaş’ın operasyondan bir gün önce yurt dışına çıktığı öğrenildi. / 14 Aralık operasyonunda son durum: Nuh Gönültaş yurt dışında, 3 kişi serbest…

14 Aralık operasyonunda dün gece yapılan sorguların ardından 3 kişi serbest bırakıldı. 31 kişi için gözaltı kararı çıkarılan soruşturma kapsamında 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltı kararı alınan gazeteci yazar Nuh Gönültaş’ın operasyondan bir gece önce Atatürk Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığı tespit edildi.

Dün gece Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne gelerek, şüphelilerin ifadelerini almaya başladı. İfadeleri alınan şüphelilerden Samanyolu televizyonunda yayınlanan “Tek Türkiye” dizisi ekibinden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar ve Naci Çelik Berksoy, serbest bırakıldı.

Naci Çelik Berksoy, ”20 saat kadar gözaltında kaldık. Savcı beye ifade verdik. Çekime giderken gözaltına alındım. Bizlere iyi davrandılar. Yaptığımız diziyle ilgili bir şeyler sordular. Yönetmenin ve senaristin sorumlu olduğu şeyleri anlattım. İşleyişi anlattım. Savcı bey ifademizi emniyette aldı. Ardından serbest bırakıldık” ifadelerini kullandı.

Operasyonda gözaltına alınan gazeteci yazar Fahri Sarrafoğlu, sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi. Ellerinde Türk bayrağı ve Zaman gazetesi bulunan grup ise adliye önünde Kuran okuduğu görüldü. Grup daha sonra dağıldı.

Aralarında “Tek Türkiye” dizisi senaristi Ali Kara ile aynı dizinin yapımcısı Salih Asan’ın da bulunduğu 6 kişi bu sabah Çevik Kuvvet minibüsüyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Şüpheliler tek tek minibüsten indirilerek adli tabiplikte muayene edildi. Yaklaşık yarım saat hastanede kalan şüpheliler, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine geri götürüldü.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı