GündemManşetSon DakikaTürkiye

20 Yargıtay üyesi de saraya gitmeyecek

380 üyeli Yargıtay’da 20 kadar üyenin ‘bireysel tercihlerle’ Beştepe’deki törene katılmayacağı belirtildi. Bir Yargıtay üyesi, “Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız” dedi.

42 baro Yargıtay başkanlığının 2019-2020 adli yıl açılışının cumhurbaşkanlığında yapılmasını boykot ederek 2 Eylül’deki törene katılmayacağını açıklamıştı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) törene katılacağını, başkanı Metin Feyzioğlu’nun bir konuşma yapacağını bildirmişti. İzmir Barosu, TBB’nin ‘kendilerini temsil etmediğini’ duyurmuştu.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, törenin yapılacağı yer nedeniyle rahatsızlık duyduğu için ‘Saray’a gitmeme kararı aldı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Yargıtay üyesi, baroların açıklamasına katıldığını belirterek “Yaklaşık 20 kadar yüksek yargıç törene katılmayacak. Bu örgütlü bir karar değil. Tamamen bireysel olarak, herkesin kendi başına aldığı bir karar” diye konuştu.

Yargı bağımsızlığı ilkesi gereği yürütmenin başı olan ‘Saray‘daki adli yıl açılışına katılmayacağının altını çizen Yargıtay üyesi sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında yer de önemli değil. Külliye de devletin bir yeri. Ama bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Lüks otellere gitmeye de gerek yok. Yargıtay’ın kendi salonu var. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı