AvrupaGündemİş DünyasıManşetPolitika

AB başkanlığı için yarış kızışıyor

Tony Blairİngiliz “Financial Times” (FT) gazetesi, Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker’in dün Avrupa Birliği başkanlığına talip olduğunu açıklamasının ardından İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in de adının geçtiği AB’nin ilk başkanı olma yarışının kızıştığını yazdı.

Gazetenin “Avrupa’nın başkanı olma yarışı kızışıyor” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Blair’in AB başkanlığı adaylığı konusunun bugün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Paris’te bir araya gelecekleri yemekte konuşulacağı belirtildi.

Sarkozy’nin Blair’in AB başkanlığını desteklediğinin, Merkel’in ise biraz daha tereddütlü yaklaştığının anımsatıldığı haberde, dün Washington’da bulunan Blair’in ise “AB başkanlığı adaylığını” hala doğrulamadığı ve bu konuda sessizliğini bozmadığı kaydedildi.
Haberde ayrıca, bu ay başında İrlanda’nın onayladığı Lizbon Anlaşması’nı gelecek günlerde Çek Cumhuriyeti’nin de onaylamasıyla, Blair’in AB başkanlığı konusunda konuşmaya başlayabileceği belirtildi. FT, bu konunun yarın başlayacak Brüksel’deki AB zirvesinin de gündeminde olacağını yazdı.
Gazete, iç sayfalarında da geniş yer verdiği haberin devamında, Blair’in olası AB başkanlığının Birleşik Krallık’ın iç politikasına da yansıdığı belirtildi. Lizbon Anlaşması’na da karşı çıkan ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin lideri David Cameron’un Blair’in AB başkanlığını desteklemediği, dün düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin sözleriyle anımsatıldı. Lizbon Anlaşması’nın 27 AB üyesi ülke tarafından onaylanmasıyla oluşturulabilecek bir Avrupa Konseyi Başkanlığında görev yapması olası görülen Blair’e, AB ülkelerinin çoğu destek veriyor. Belçika ve Lüksemburg gibi ülkeler ise Blair’in AB’nin ilk başkanı olmasını istemeyen ülkeler arasında bulunuyor.Bu arada, Financial Times gazetesi, Başbakan Gordon Brown’un dün AB dönem başkanı İsveç’in Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir telefon görüşmesi yaptığını yazdı.

Gazete, Brown ve Reinfeldt’in yarın yapılacak AB zirvesinde masaya yatırılacak ekonomi ve işsizlik gibi konuların yanı sıra Blair’in AB başkanlığı konusunu da ele almış olabilecekleri tahmininde bulundu. (Milliyet)

Bağlantılar

Bir Yorum

  1. Blair Çok iyi bir başbakandı, fakat AB başkanlığı yakışır’mı bilemem çünkü başkalarının kontrolüne çok giriyor. Bence bağımsız başkalarının etkisi altında kalmayacak biri gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı