ManşetSporTenis

ABD Açık’ta zafer Rafael Nadal’ın

Rafael Nadal ABD Açık

Sezonun son grand slami ABD Açık Tenis Turnuvası’nın tek erkekler finalinde Rafael Nadal Novak Djokovic’i 6-2, 3-6, 6-4 ve 6-1’lik setlerle 3-1 yenerek şampiyonluğu kazandı.

Arthur Ashe kortunda yapılan Rafael Nadal Novak Djokovic maçının ilk setine sert ve falsolu vuruşlarıyla hızlı başlayan Nadal, Sırp rakibinin 2 kez servis oyununu kırarak seti 6-2 aldı. Bu sette 14 basit hata yapan Djokovic, rakibinin agresif oyunu karşısında çok bocaladı.

İkinci sette toparlanan 1 numaralı seri başı Djokovic, isabetli vuruşları sayesinde rakibiyle girdiği neredeyse tüm uzun rallileri kazandı. Nadal, servisleriyle de etkili olan Sırp tenisçi karşısında fazla direnemedi ve bu seti 6-3 kaybetti.

Üçücü sette rekabet doruk noktasına ulaştı. Djokovic, rakibinin servisini 3 kez kırma şansı yakalasa da bu şansını iyi değerlendiremedi. İspanyol tenisçi, “backhand”leriyle oyuna tutunurken, set boyunca sadece bir kez yakaladığı Sırp sporcunun servisini kırma şansını iyi kullandı ve bu setten de 6-4 zaferle ayrıldı.

Maçın son setinde hem moral hem de fizik olarak düşen dünya 1 numarası karşısında oyunun kontrolünü tamamen ele geçiren İspanyol raket, seti 6-1, maçı da 3-1 kazanarak kupaya uzandı. Maç boyunca 20 basit hata yapan Nadal’a karşı Djokovic’in 53 basit hatası, sonucu özetler nitelikteydi.

Tek erkeklerde tüm zamanların en başarılı tenisçileri göz önüne alındığında, Roger Federer’in 17, Pete Sampras’ın 14 ve bu turnuvanın ardından Rafael Nadal’ın 13 “grand slam” şampiyonluğu bulunuyor.

Uzun bir sakatlık döneminin ardından bu sezon kortlara dönen Nadal, maçın ardından uzun süre sevinç gözyaşlarına boğuldu. Daha sonra açıklamalar yapan ve eliyle babasını, amcasını ve İspanya Kraliçesi Sofia’yı gösteren İspanyol raket, “Bu insanlar arkamdaydı ve tabii ki taraftarlar, bu dönem boyunca beni destekledi ve bu benim için çok önemliydi” şeklinde konuştu.

Nadal, ABD Açık Tenis Turnuvası’ndan zaferle ayrılarak bonus ödüller dahil 3,6 milyon doların sahibi oldu.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı