DünyaGündemLatin AmerikaManşetOrtadoğu

Ahmedinejad Chavez ile görüştü

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Venezüella lideri Hugo Chavez ile görüştü.

Venezüella ‘yı ziyaret eden Ahmedinejad, Chavez ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Chavez “ABD emperyalizminin görüş açısında İran var, bizim de dayanışmamız buna dayanıyor” derken iki lider de Hürmüz Boğazı gibi, uluslararası kamuoyunda gerginliğe neden olan konulara değinmemeye dikkat etti.

Nükleer şakası

Ahmedinejad’ın, “Emperyalizme karşı savaşın şampiyonu” ifadesiyle övdüğü Chavez, “Miraflores Sarayı’nın bahçesindeki çimle kaplı bir tepenin altında nükleer bomba var… Şimdi kapaklar açılacak ve bomba çıkacak” diyerek espri yaptı. Liderler bu esprinin ardından kahkahaya boğuldu.

İki liderin iki ülke arasında işbirliği protokolünün imzalandığı törende imzaladığı ortak bildiride taraflar, ikili işbirliğini her alanda geliştirmeye vurgu yaptı.

İkili işbirliğinin geliştirilmesi iki milletin refahına katkı sağlayacağı vurgulanan bildiride iki lider ayrıca, küresel güçlerin zorbalığını ve askeri tehditler savurmalarını kınadı ve bu tür emperyalist tutumların son bulmasını istedi.

Hugo Chavez İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmeden önce Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala ile görüşmüştü.Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala Venezüella ‘ya resmi ziyarette bulunmuştu.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı