AvrupaDünyaGündemManşetOrtadoğuPolitika

Alman Savunma Bakanından Suriye ve İran açıklaması

Alman Savunma Bakanından Suriye ve İran açıklaması… Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Suriye ve İran’ın  konularında Türkiye olmadan çözüm olmayacağını söyledi.

Maiziere, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde “Türkiye ve Almanya, Güncel Zorlu Görevler ve Ortak Ödevler” konulu konferansta konuştu.

Almanya olarak Türkiye’ye büyük değer verdiklerini kaydeden Maiziere, Doğu ve Batı arasında enerji yollarının kesişme noktasındaki Türkiye’ye gelecekte kilit bir rol düşeceğini ifade etti.

Küresel gelişmeler ve bölgesel güvenliğe ilişkin açıklamalar yapan Maiziere, bugün Soğuk Savaş döneminde olduğundan çok daha zorlu ve farklı görevlerle karşı karşıya olduklarını söyledi.

“İran ve Kuzey Kore’nin BM kontrol mekanizmalarının dışında kaygılandırıcı bir tarz ve yöntemle nükleer araştırmalarda bulunduklarına tanık oluyoruz” diye konuşan Maiziere, bunun küresel ve bölgesel istikrarsızlığa sebep olduğunu belirtti.
İran’ın “tartışmalı nükleer programı”nın bütün bölge için bir risk teşkil ettiğini dile getiren Maiziere, İran’ın barışçıl amaçla nükleer enerji kullanımının ise karşısında olmadıklarını ifade etti.

-“Suriye konusunda kilit ülke Türkiye”-

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Maiziere, Rusya’ya Beşşar Esed yönetimine karşı tavrını gözden geçirme çağrısında bulundu.
Maiziere, Türkiye’nin bu krizin çözümü için merkezi öneme sahip olduğunu kaydederek, “Türkiye’ye, Suriyeli sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür ve takdirimi sunmak isterim. Suriye ve İran belli bir süre küresel gündemin hakim konuları olmaya devam edecek. Günümüzde kimse hızlı bir bölgesel çözümün ana hatlarını çizebilecek durumda değil. Bu acil konularda Türkiye olmadan çözüm yok” dedi.
Esed rejiminin meşruiyetini kaybettiğinin altını çizen Maiziere, çözüm için her türlü barışçıl yolun desteklenmesi gerektiğini belirtti.
Bir gazetecinin Suriye’ye askeri müdahale konusundaki görüşlerini sorması üzerine Maiziere, Suriye’ye askeri müdahale konusunda yorum yapmak istemediğini ve bu konunun çok iyi düşünülmesi gerektiğini belirterek, geçmişte bir takım askeri müdahalelerin olduğunu bunlardan ders çıkarmak gerektiğini söyledi.

-PKK ile mücadele-

Maiziere, gazetecilerin, Almanya’nın PKK ile mücadelede yeterli destek vermediği eleştirilerini hatırlatmaları üzerine, Almanya’nın PKK ile mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.
“Avrupa’da, Türkiye’den sonra PKK’ya karşı en çok mücadele veren ülke Almanya’dır” diye konuşan Maiziere, bu konudaki eleştirileri çok doğru bulmadığını ifade etti.
PKK ile mücadelenin Savunma Bakanlığı’nın konusu olmadığını da hatırlatan Maiziere, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda Türkiye ile işbirliği yaptığını kaydetti.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı