AvrupaDünyaGündemManşet

Almanya 182 cinayeti inceliyor

Almanya Türklerin de içinde bulunduğu 182 cinayet dosyasını yeniden inceleyecek.

Almanya Türkleri öldüren Neo Nazi çetesi ortaya çıkması üzerine ‘faili meçhul dosyalarını’ tekrar açma kararı aldı. 182 cinayet dosyasının yeniden inceleneceği öğrenildi.

Almanya, 1990’dan sonra işlenen, kurbanları arasında Türklerin de olduğu 182 cinayetin dosyasını yeniden açıyor.

Almanya’da Neo Nazilerin 8’i Türk 9 esnafı öldürdüklerinin belirlenmesinin ve Ludwigshafen’de 9 Türk’ün öldüğü yangının da Neo Naziler tarafından çıkarıldığına ilişkin kuşkuların artmasının ardından, Almanya, 1990 sonrası faili meçhul kalan 182 cinayetin dosyasını yeniden inceleme kararı aldı.

İncelemeye alınacak cinayetlerde öldürülen 182 kişi arasında evsiz Almanlar, Türkler ve diğer yabancılar bulunuyor. Mölln’deki ve Solingen’deki yangınlarda can veren 8 Türk de listede yer alıyor.

Ayrıca Neo Naziler tarafından öldürülen 8’i Türk 1’i Yunan 9 kişinin ailelerine de tazminat verilecek. Verilecek olan tazminat miktarı hakkında açıklama yapılmadı. “Welt am Sonntag” gazetesine konuşan Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger, kurbanların ailelerinin acılarını paylaştığını belirterek, “Mali yardımlar kimseyi geri getirmese de bütçemden ödeyeceğim tazminatlarla ailelerle olan dayanışmamızı göstermeye çalışacağım” dedi.

Kurbanların yakınlarına, cinayetlerin eksiksiz bir biçimde aydınlatılmasının, borcu olduğunu ifade eden Sabine Leutheusser Schnarrenberger, araştırmaların sonunda yabancı düşmanlığından kaynaklanan daha başka kurbanların da ortaya çıkmasından endişe duyduğunu belirtti.

Öte yandan, Der Spiegel, 8 Türk ve 1 Yunan’ı öldürdüğü belirlenen 3 Neo Nazi’ye en az 20 kişinin yardım ettiğini yazdı. 1990’lı yılların sonunda en az 3 aşırı sağcının Thüringen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi adına muhbir olarak çalıştığı belirtildi. Cinayetlerin tamamen açığa çıkması için 400 polis görevlendirildi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı