EkonomiGündemPolitikaTürkiye

Almanya iş adamları için vizeyi kaldırıyor

BADEN-WURTTEMBERG EYALETI BASBAKAN YARDIMCISI SCHMIDAlmanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Başbakan Yardımcısı Schmid, iş adamlarının iki ülke arasında vizesiz gidip gelmeleri için hükümetin yol haritası hazırladığını söyledi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Baden-Württemberg eyaleti Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Maliye Bakanı Dr. Nils Schmid, ”Baden-Württemberg eyaleti hükümeti olarak vizelerin kaldırılması için siyasi açıdan elimizden geleni yapıyoruz. En azından iş adamlarının iki ülke arasında serbest gidip gelmeleri mümkün olmalı” dedi.

Schmid ve beraberindeki heyet, Konya Ticaret Odası’nın (KTO) düzenlediği toplantıya katıldı. Schmid, burada yaptığı konuşmada, Konya’da olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, Türkiye’nin gelişimini noktasal olarak değil bütün satıh olarak incelemek istedikleri için Konya’ya geldiklerini söyledi.

Siyasetçiler olarak sorumlu oldukları konular arasında eğitim konusunun da olduğunu, uygulamalı araştırma geliştirme departmanlığını önemli gördüklerini belirten Schmid, ”Sizin de mesleki eğitim alanındaki atılımlarınızı duymaktan çok memnun oldum. Bu konuda işbirliği yapma olanaklarını araştırabiliriz. Fuar alanlarını geliştirme projenizi de çok iyi dinledim. Fuar konusunda da işbirliğini düşünebiliriz” diye konuştu.

Vize probleminin kendilerinin de farkında olduğunu vurgulayan Schmid, şunları kaydetti:

”Baden-Württemberg eyaleti hükümeti olarak vizelerin kaldırılması için siyasi açıdan elimizden geleni yapıyoruz. En azından iş adamlarının iki ülke arasında serbest gidip gelmeleri mümkün olmalı. Federal Alman Hükümeti bu vize problemini ortadan kaldırmaya ilişkin önümüzdeki yıllar için bir yol haritası hazırladı. Türk hükümeti de bu hazırlanacak sözleşmeyi imzalayarak, bu konuda bir katkıda bulunabilir. Biz Türkiye’nin Avrupa yolculuğunu kesinlikle destekliyoruz. Dolayısıyla ticari ilişkilerimizin güçlenmesi için delegasyonumuzla birlikte özellikle de Konya’ya bu seyahatleri yapıyoruz.”

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı