AvrupaDünyaEkonomiGündemİş DünyasıManşetNationalTurkSon Dakika

Almanya istihdam rekoru kırdı

Almanya : Avrupa'nın ekonomik lideri
Almanya : Avrupa'nın ekonomik lideri

Almanya ,yeniden birleşmeden bu yana ilk defa 2011 yılında ekonomik bakımdan en yüksek faal nüfus sayısı olan 41 milyonu aştı ve rekor kırdı.

Berlin / NationalTurk – Almanya’nın yeniden birleşmesinden bu yana ilk kez 2011 yılında ekonomik bakımdan faal nüfus 41 milyonu aştı. İstihdam piyasasının geleceğiyle ilgili tahminde bulunmak ise zorlaşıyor.

Avrupa ‘nın birçok bölgesinin borç kriziyle boğuştuğu 2011 yılı Almanya ‘da süregelen ekonomik canlanma ile beraber “çalışan nüfus”  ve istihdam rekoruna sahne oldu. Geçen yıl ortalama 41 milyon 40 bin kişi çalışarak geçimini sağladı. Alman Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre Batı ve Doğu Alman devletlerinin birleşmesinden bu yana “ekonomik bakımdan faal nüfus” hiç bu kadar kalabalık olmamıştı. Çalışan nüfus bir yıl öncesine kıyasla yüzde 1,3 oranında (535 bin) arttı. Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada, faal nüfus artışında iki yıldır devam eden ekonomik canlılık kadar, dünya finans krizine rağmen 2009 yılında Almanya’daki istihdamın korunmuş olması da önemli rol oynadı.

Almanya : Avrupa’nın ekonomik lideri

Uzmanlara göre Almanya’daki çalışanların sayısı 2012 yılında da artmaya devam ederek yeni bir rekor kıracak. Ancak artış oranının ekonomik durgunluk yüzünden düşük çıkması bekleniyor. Çeşitli ekonomik araştırma enstitülerinin beklentileri 41,24 milyon ile 41,27 milyon arasında değişiyor. 2011 yılında yüzde üç oranında büyüyen Alman ekonomisi, borç krizi ve küresel durgunluk yüzünden hız kesecek ve büyüme oranı yüzde 0,5’te kalacak. Kimi uzman bu oranı da abartılı hatta iyimser buluyor ve resesyona sürüklenilmesinin mümkün olduğunu iddia ediyor.

Almanya hükümetinin ekonomik danışma kurulu başkanı Profesör Wolfgang Franz konjonktürel beklentilerle ilgili tartışmanın nesnel düzeyde yürütülmesi uyarısında bulundu. Franz DAP haber ajansına yaptığı açıklamada, 2012 yılında Alman ekonomisinin hız keseceğini, ancak bunun paniğe kapılmak için bir neden olmadığını söyledi.

İstihdam şampiyonu Almanya iyimser: Tam istihdam hedefi

Bonn’daki Çalışma Hayatının Geleceği Enstitüsü’nün başkanı Klaus Zimmermann daha olumlu bir değerlendirmeyle, Euro Krizi’ne rağmen istihdam piyasasının büyüme rotasında kalacağını söyledi. Zimmermann DAP haber ajansına verdiği demeçte, istihdam artışının özel tüketim harcamalarının azalmamasına bağlı olduğunu ve kayıtlı işsiz sayısının bu yıl 2,7 milyona kadar gerileyebileceğini söyledi. Zimmermann, Almanya’nın orta vadede tam istihdam hedefine ulaşabileceğini söyleyecek kadar iyimser.

Özel sektöre yakınlığıyla tanınan Köln’deki Alman Ekonomik Etütler Enstitüsü’nün başkanı Michael Hüther de oldukça iyimser. Hüther, 46 branşta faaliyet gösteren binlerce şirket arasında yaptıkları ankete göre 31 branşın istihdam açısından fire vermeyeceğini ve sadece sekiz branşta istihdamın gerilemesinden endişe edildiğini söyledi. Hüther Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada, 2012 yılında Alman istihdam piyasasını kötü sürprizlerin beklemediğini dile getirdi.

Nüfus yapısındaki değişikliğin istihdam piyasasını rahatlatacağını belirten Michael Hüther, faal nüfustaki büyümenin yavaşlayacak olmasına rağmen, işsiz sayısındaki artışın sınırlı kalacağını ve istihdam açısından Almanya’nın önümüzdeki aylara güvenle bakabileceğini sözlerine ekledi

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 89)
Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı