AvrupaDünyaGündemManşetPolitikaSadece NationalTurk'deSon Dakika

Almanya Korsanlar Partisi ‘ni konuşuyor

Almanya Berlin Seçimlerinde Tarihi Zafer : Meclis'te Korsan Bayrağı Asılacak
Almanya Berlin Seçimlerinde Tarihi Zafer : Meclis'te Korsan Bayrağı Asılacak

Almanya, Berlin’de yapılan eyalet seçimlerinde Korsanlar Partisi’nin aldığı yüzde 8,9 oy oranı ile meclise girmeyi başarmasını konuşuyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan eyalet meclisi seçimlerini, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPD) yeniden kazanırken, bu seçimde belki de en büyük zafer aldıkları %8,9 oy oranı ile %5’lik seçim barajını aşan teknoloji dostu Korsanlar Partisi’nin oldu. Alman hükümetinin koalisyon ortağı olan Hür Demokratlar ise dışarda kalarak seçimin kaybedeni olarak büyük hayal kırıklığı yarattı.

Almanya Berlin Seçimlerinde Tarihi Zafer : Meclis’te Korsan Bayrağı Asılacak

Kesin olmayan sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti yüzde 29 civarında oy alırken, ikinci sıraya yerleşen Başbakan Angela Merkel’in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik de oyların yaklaşık yüzde 23’ünü aldı.Seçimlere iddialı katılan Yeşiller’in yüzde 18 civarında oy aldığı, Sol Parti’nin de yüzde 11’in üzerinde çıktığı görülüyor. Ancak Sosyal Demokrat Parti’nin, şimdiki hükümet ortağı Sol Parti ile yeterli çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle Berlin’de bir koalisyon ortağı bulması gerekiyor. Sosyal Demokrat Parti’nin Yeşiller ya da Hrıstiyan Demokrat Birlik’le ortaklığa gitmesi bekleniyor.

Almanya Korsanlar Partisi Nedir?

Eyalet meclisine ilk kez girmeyi başaran Korsanlar Partisi (Piraten), özellikle iktidar karşıtı genç kitleyi arkasına alarak yüzde 8,5 oy oranına ulaşmayı başardı.  Korsanlar Partisi ‘ne Berlin seçimlerinde oy veren kesimin yaş ortalamasının 31 olduğu belirlendi. 2006 yılında kurulan Korsanlar Partisi, Almanya’nın internet politikası hakkında çizmiş olduğu yol haritası ile dosya paylaşımının yasal hale gelmesi ve internette veri güvenliğine ilişkin çalışmalar sürdürürken, çıkış noktasını biraz daha genişleterek eğitim ve kişisel haklar üzerinde de çabalarını kamuoyuna yansıtmayı başarırken, ülkedeki diğer sorunlarla da ilgilenmeye başladığının sinyalini vermiş oldu. Korsanlar Partisi adını müzik sektöründe yasal olmayan yollardan şarkı kopyalanmasından alıyor. Korsanlar Partisi’nin seçim vaadleri arasında yakın mesafe toplu taşıma ücretlerinin kaldırılması, okullarda uyuşturucu dersinin başlatılması gibi ilginç konular bulunuyor.

 

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı