AvrupaDünyaGündemManşetPolitikaSon Dakika

Almanya seçimini yaptı

Almanya seçimini yaptıAlmanya’da yapılan genel seçimlerin galibi yüzde 41,5 ile Hristiyan Birlik Partileri oldu.

Seçimleri,Başbakan Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) önde tamamladı.

Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından açıklanan geçici resmi sonuçlara göre Birlik Partileri (CDU/CSU) toplam yüzde 41,5 oranına oy alarak seçim yarışını kazandı.

Birlik Partileri 2009 yılında yapılan seçimlere göre oylarını yüzde 7,7 oranında artırdı.

Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise bir önceki seçimlere göre yüzde 9,8 oranına oy kaybederek yüzde 4,8’de kaldı ve Meclis’e giremedi. FDP böylelikle Federal Almanya tarihinde ilk kez bir genel seçimden sonra Meclis’e girme başarısı gösteremedi.

Çifte vatandaşlığı savunan ve Türkiye’nin AB tam üye olmasına olumlu bakan Sosyal Demokrat Parti (SPD) oylarını yüzde 2,7 oranında artırarak yüzde 25,7 oranında oy aldı.

Sandıktan üçüncü parti olarak çıkan Sol Parti 8,6 ve Yeşiller Partisi de oyların yüzde 8,4’ünü alarak Meclis’e giren partiler oldu. 2009 yılına göre Sol Parti’nin oyları yüzde 3,3 gerilerken, Yeşiller Partisi’nin de oyları yüzde 2,3 oranında düştü.

Seçimlere ilk kez giren Avro karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisi de yüzde 4,7 oranındaki oyla yüzde 5’lik seçim barajına takıldı.

Aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokrat Partisi (NPD) yüzde 0,2 oranında oy kaybederek yüzde 1,3’e düştü.

Bu sonuçlara göre Federal Meclisi’nde sandalye dağılımı şu şekilde:

CDU/ CSU 311, SPD 192, Yeşiller 63, Sol Parti 64.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı