AvrupaDünyaGündemManşetPolitikaSon Dakika

Almanya’da asrın davası başlıyor / Türk basını ve 3 milletvekili Münih’te

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) hücresinin davası bugün Münih’te başlıyor.

Davanın iki yıl sürmesi ve 85 duruşma yapılması öngörülüyor.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başlayacak olan NSU davası öncesinde Alman polisi geniş güvenlik önlemleri aldı. Duruşmayı takip için Türkiye’den AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, MHP Ankara Milletvekili Mustafa Erdem de Münih’te.

Türk basını davayı takip edebilecek

NSU davasına bakacak Münih Eyalet Mahkemesi’nin davayı izleyecek gazeteciler için yaptığı akreditasyon uygulaması son haftalarda en çok konuşulan konu oldu.

Mahkeme salona girecek 50 gazeteciyi başvuru sırasına göre belirlemiş ve listeye Türkiye basınından hiçbir kuruluş girememişti. Bunun üzerine tepkiler çığ gibi büyürken, Almanya Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla akreditasyon uygulaması yenilendi.

Yeni liste kurayla belirlenirken, Türkiye’den Hürriyet, Sabah, Evrensel ve İHA salona girmeye hak kazandı. Bu süreçte 17 Nisan’da başlaması planlanan dava da bugüne ertelendi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı