AvrupaDünyaGündemManşetSadece NationalTurk'de

Almanya’da ilginç müzayede: Hitler’in gözlükleri satıldı

Almanya'da Adolf Hitler 'in kişisel eşyaları müzayedelerde kapışılıyor
Almanya'da Adolf Hitler 'in kişisel eşyaları müzayedelerde kapışılıyor

Almanya ve dünya tarihinin eli en kanlı figürlerinden olan Nazi lideri ve milyonlarca insanın katili Adolf Hitler ‘in eşyaları Almanya’da halen rağbet görüyor. Zalim diktatörün okuma gözlükleri Münih’de açık arttırmayla satıldı.

Gün geçmiyor ki Almanya’dan Adolf Hitler ve onun gündelik hayatında kullandığı eşyalar ile alakalı haberler gelmesin. Almanya’ya tarihinin en karanlık çağını yaşatan ve 2. Dünya Savaşı sırasında milyonlarca insanın ölümüne neden olan Nazi diktatörünün çeşitli koleksiyoncularda bulunan eşyaları farklı açık arttırmalarda görücüye çıkarılıyor ve alıcı buluyor.

Münih’de bulunan ”Hermann Historica München” müzayede evinde yapılan son açık arttırmada Adolf Hitler’in okuma gözlükleri 4800 Euro’ya alıcı buldu. Hitler’in miyop olduğı ama gözlüklerini halkın önüne çıktığında kullanmadığı biliniyordu.

Almanya’da Adolf Hitler ‘in kişisel eşyaları müzayedelerde kapışılıyor

2. Dünya savaşı sona erdiğinde intihar eden Adolf Hitler’in kişisel eşyalarının hakları temsilcisi olan  Rudolf Heß’e devredilmişti. İçinde Hitler’in ‘Mein Kampf’ ‘Kavgam’ kitabının özel bir kopyası da bulunan koleksiyon yıllar içinde çeşitli müzayedelerde koleksiyoncudan koleksiyoncuya el değiştirdi. Almanya’da bu tür müzayedeler hakkında çıkartılan kanunda, Nazi Almanya’sına ait belgelere ve eşyalara talip olan kişilerin bunu sadece koleksiyon amaçlı ve Alman Hükümeti’nin bilgisi dahilinde yapabileceği şartı koşuluyor.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı