AvrupaDünyaGündemManşetPolitikaSadece NationalTurk'deSon DakikaTürkiye

Almanya’da Korsanlar Yeşiller’i solladı

Almanya'da Korsanlar Yeşiller'i solladı
Almanya'da Korsanlar Yeşiller'i solladı

Onlar Alman Solu’nu sollayalı çok oldu, liberal Hür Demokrat Parti FDP ‘yi geçtiler, şimdi de Alman Yeşiller Partisi’ni %2 puanla geride bırakmayı başardılar. Savul Almanya, korsanlar partisi geliyor !

Berlin / NationalTurk – Almanya’da son yapılan anketlerde Almanya Korsanlar Partisi (Piraten) kurulduğundan bu yana en yüksek oy oranına ulaşmış gözüküyor.

Almanya’da yapılan en son kamuoyu araştırması Almanya Korsanlar Partisi’nin topladığı % 13 opy oranıyla FDP’yi ( Hür Demokrat Parti) %2 oranında geçtiğini ortaya çıkardı.

İlk olarak geçen Eylül ayında Berlin Eyalet Meclisi’ne girerek siyasetin gündemine oturan Korsanlar Partisi’nin yükselişi Mart ayında yapılan Saarland eyaleti seçiminde de sürdü.

Yapılan kamuoyu yoklamaları Mayıs ayında Almanya’nın Schleswig-Holstein ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerindeki seçimlerde de korsanların yüzde 5 barajını zorlanmadan aşacağını gösteriyor. Korsanlar partisi genel başkanı Bernd Schlömer özellikle Kuzey Vestfalya eyaleti seçimlerini çok önemsediklerini belirterek orada % 6.5 oranını geçmek istiyoruz açıklamasında bulundu.

Korsanlar Partisi’ni yerleşik partilere güvenleri azaldığı için tercih ettiklerini ve partinin siyasete yeni bir rüzgar getireceğini umduklarını ifade ediyor.

Yeşiller partisinin 1980’li yıllardaki yükselişini çağrıştıran Korsanlar’ın önlenemeyen çıkışı diğer partilerde paniğe neden oluyor. Korsanlar’ın Birlik Partileri, SPD ve Yeşiller’in ardından 4’üncü parti konumuna gelmesi başta hükümet ortağı liberal FDP’yi tehdit ediyor.

Siyasi otoriteler, Korsanlar Partisi’nin Almanya’nın kilit partisi konumuna geleceğini savunurken, Korsanların üye sayısının bir yıl içinde 8 binden 20 bine çıkması ise partinin gelecekteki koalisyon hesaplarında giderek güçlenen bir rol oynayabileceği kanıtlar nitelikte. Korsanlar’ın bundan sonraki hedefi ise Almanya’daki başarılarını diğer ülkelere taşımak.

Korsanlar Partisi Fransa, İngiltere, Kanada, İtalya ve Avusturya’dan sonra ‘Korsan Parti Hareketi’ adı ile Türkiye’de de partileşmeyi hedef politikaları arasına sokmuş durumda.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 99) Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 77)

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı