AvrupaDünyaManşetPolitika

Avrupa’da “aşırı sağ” yükselişte!

Aşırı sağ uzmanı Michael Trube Avrupa’da Almanya’da aşarı sağın hızlı bir yükselişte olduğu uyarısını yaptı.

Birçok ülkede ırkçı partilerin meclise girdiğini hatırlatan Trube, henüz meclise yansımasa da Almanya’da durumun faklı olmadığını, Sarrazin’e verilen desteğin bunu ispatladığını kaydetti.

Aşırı sağ uzmanı Michael Trube, Avrupa ülkelerinde aşırı sağın hızla yükselişte olduğunu kaydetti. Aşırı sağın yükselişinin Hollanda, İsveç ve Danimarka’da meclise yansıdığını hatırlatan Trube, henüz meclise yansımasa da Almanya’da da durumun farklı olmadığını, Thilo Sarrazin’e verilen desteğin bunu ispatladığını kaydetti.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) ile Friedrich Ebert Vakfı, “İsviçre’de minare yasağı – İslam düşmanlığı yükselişte mi?” konulu bir panel düzenledi.

Panelde, Köln Valiliği adına çalışan Aşırı Sağa Karşı Mobil Bilgilendirme Merkezi’den aşırı sağ uzmanı Michael Trube, Köln’de inşa edilen DİTİB Merkez Camii’ne karşı yürüttüğü kampanya ile adını duyuran aşırı sağcı grup Pro Köln’ün eyalet bazındaki çatı kuruluşu PRO NRW’nin ve Almanya Milliyetçi Partisi NPD’nin, 9 Mayıs 2010’da yapılan eyalet seçimlerinde ne derece başarı elde ettiğini analiz etti. Cihan Haber Ajansı muhabirinin “Avrupa genelinde aşırı sağ yükseliyor gibi görünüyor. Sizin gözleminize göre durum nedir?” şeklindeki sorusunu cevaplandıran Michael Trube, “Avrupa’ya bakılınca aşarı sağ seçimlerde iyi neticeler elde etmeye başladı. Hollanda’da aşarı sağ, hükümetin kurulmasına katılmış oldu. Danimarka ve İsveç’te de oldukça iyi bir seçim başarısı elde ettiler. Federal düzeyde parlamentodalar. Almanya’da henüz bu durum yok. Yani yerel parlamentolara girdiler ama federal parlamentoya değil.” dedi.

Tube, şöyle devam etti: “Almanya’da aşırı sağcıların federal meclise girememelerinin nedeninin, Almanya’daki büyük engeller olduğunu düşünüyorum. Yani, aşırı sağ bir partiyi seçme konusunda çeşitli engeller var. Almanya’da aşırı sağın federal meclise girememiş olması, burada daha az ırkçılığın, ayrımcılığın olduğu anlamına gelmez. Tam tersine, ben bu yüzden kendimizi fazla güvende hissettiğimizi düşünüyorum. Bizim parlamentomuzda aşarı sağcı parti yok, durum o kadar fena değil diye düşünüyoruz. Ama anketlere bakarsak, Almanya’daki insanların yüzde 50’den fazlası ‘Müslümanların dini uygulamaları büyük ölçüde sınırlandırılmalı’ diyor. Yani tüm Almanların yarısı bunu söylüyor.”

Bu nedenle Almanya’daki durumun aşarı sağın büyük seçim başarıları elde ettiği diğer Avrupa ülkelerinden farksız olduğunu kaydeden Michael Trube, “Bakın Thiho Sarrazin ve kitabı sürekli gündeme geliyor. Eğer ülkemizde bir politikacı veya bir kişi, aşırı sağcı fikirlerle arkasında insanlar toplayabiliyorsa, durumun çok daha tehlikeli olacağını gösteriyor. Şu anda, sağ eğilimi olan insanların kendini ifade etme imkanı yok. Ama toplumun dörtte biri, Sarrazin bir parti kursa ona oy vereceğini söylüyor. İşte tehlike burada.” dedi.

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı