AvrupaGündemManşetSeyahatTurizmYaşam

Avrupa’da kara kış ulaşıma engel oluyor

airport_snow-1Avrupa’da kara kış ulaşıma engel oluyor

Kötü hava şartları Avrupa’da hayatı olumsuz etkiliyor. Almanya’da yüzlerce uçuş iptal edilirken, İngiltere’de bazı futbol karşılaşmaları ertelendi. 

Uluslararası yayın organı Turizm Tatil Seyahat Gazetesi’nin haberine göre Almanya’da dün gece başlayan aşırı kar yağışı özellikle ülkenin güneyinde çok sayıda trafik kazasının meydana gelmesine yolaçtı. Baden Württemberg Eyaleti’nde bazı otobanlarda trafik kilitlendi. Özellikle Fransa’ya giden otobanlarda 500 ağır araç saatlerce beklemek zorunda kaldı.  

Frankfurt Havaalanı’nda bazı uçuşlar iptal edildi

Almanya’nın en büyük havaalanı Frankfurt’ta 1300 uçuşun 150’si iptal edildi. Diğer uçuşlar ise gecikmeli olarak yapılabiliyor. Dün Nürnberg Havaalanı’nda bir uçağın pistten çıkması endişelere yolaçtı. Ancak kazada yaralanan olmadı.

Meteorologlar aşırı kar yağışının yarın da süreceğine dikkat çekiyor. Kuzey Almanya’da son 12 saat içinde kar yüksekliği 15 cm’ye ulaştı. Rüzgarın saatteki hızının 75 km’ye ulaşmasıyla bazı kentlerde kar yağışı tipiye dönüştü.

Trafik kazalarında çok sayıda artış oldu 

Kötü hava şartları çok sayıda kazaya da sebep oldu. Sadece Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde bugün öğle saatlerine kadar 108 kaza meydana geldi. Yetkililer beş kişinin hayatını kaybettiği kazalarda 330 bin euro maddi hasar meydana geldiğini açıkladı. Stuttgart ve çevresinde ise 170 kaza meydana geldi. Almanya genelinde gündüzleri eksi 5 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda önümüzdeki günlerde yükseliş beklenmiyor. 

Diğer Avrupa ülkelerinde durum 

Bu arada kar yağışı başta İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa’nın diğer kentlerinde de devam ediyor. İngiltere’de birinci futbol liginde bu sabah oynanması planlanan Wigan Athletic-Aston Villa karşılaşması ertelendi. edildi. Böylece haftasonunda iptal edilen karşılaşmaların sayısı altıya çıkmış oldu. Fransa’da ise güneydeki Arles ve Avignon’da bile kar yüksekliği şimdiden 30 cm’ye ulaştı. Güney Fransa’da 15 bin haneye elektrik verilemiyor.

Çek Cumhuriyeti’nde aşırı kar yağışı yüzünden birçok kentte yollar kapandı. Yetkililer kar yüksekliğinin şimdilik 30 cm olduğunu duyurdu. Ülkede demiryolları ve havayolları trafiğinde gecikmeler yaşanıyor.

Kaynak; Turizm Gazetesi

Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı