İş DünyasıManşet

Bağımsızlığınızın Üstesinden Gelin

Demek yalnız başınıza çalışmak ve diğer insanlardan yardım talep etmemek istiyorsunuz; eğer görevi sizi tamamlarsanız işin yapılabileceğini ve doğru olacağını düşünüyorsunuz.

Tahmin edin ne yapmaktasınız: bir mikro yönetici haline gelme yolunda ilerliyorsunuz. Ben bunu bir bağımsızlık olarak adlandırıyorum. Bir “bağımsızlığa” sahip olmak fazla iş yükünden, zamanın yanlış kullanımından kaynaklanan strese, son teslim tarihlerinin kaçırılmasına sebep olabilir ve hata ve yanlışlar ile sonuçlanabilir. İnsanlara güvenmediğimiz için değil ama görevleri kendi başımıza tamamlamaya alıştığımız için onları saf dışı bırakacak kadar bağımsız olduğumuz zamanlar olur. Bağımsızlığınızın üstesinden gelmek için size birkaç ipucu vereceğim:

1. Yardım isteyin. Bağımsızlık ile ilgili bir numaralı çözüm budur. Eğer bundan kaçınabilirseniz bir son teslim tarihi yaklaşana dek beklememeye çalışın ve görevin tamamlanmasında size yardım etmesi için bir kişiye baskı yapın. Görevi bölümlere ayırmanız ve birçok kişinin her bir bölümü tamamlaması gerekebilir. Kilit nokta İSTEMEKTİR!

2. Gereğince planlama yapın. Neyi başarmanız gerektiğine dair bir strateji haritası çizin. Projeyi parçalara ayırın ve her bir parçayı nasıl tamamlayabileceğinize karar verin. Kendiniz için dahili bitiş tarihleri belirleyin. Sonra da bu bitiş tarihlerini yakaladığınız için kendinizi ödüllendirin. Örneğin, dolabımı temizlemem gerekiyor (uzun zaman gecikmiş Bahar temizliği!). bu üç bölümden oluşan bir projedir – en üst raf, asılan kıyafetler ve dolabın diğer yarısı olan alt kısmı. Bu şekilde kendimi düzene sokuyor ve ödüller alıyorum.

3. Önce kendinizi yönetin; zaman kendini yönetmeye başlayacaktır. Eğer kendinizi yönetmeyi öğrenebilirseniz ve stresi ortadan kaldırabilirseniz zamanınızı; dolayısıyla da uygun görevleri de kontrol edebilirsiniz. Kendinizi nasıl yöneteceğiniz hakkında bir ipucu vereyim: Zamanı KENDİNİZ için programlayın. Bir gün içinde 24 saat vardır ve işe 8-10 saat ayırıyorsunuz, aileniz ve arkadaşlarınız, günlük ev işleri, okul ödevleri vs. için harcanabilecek zaman var. Zamanı kendiniz için programlayarak kendinizi yönetin – ½-1 saat ayırın ve bu süre içinde KENDİNİZ için bir şeyler yapın. Bir kitaptan bir bölüm okuyun, şiir yazın, pencereden dışarı bakın; rahatlatıcı bir şeyler yapın. Yeniden canlanacak ve tekrar odaklanabilecek ve daha fazla iş yapabileceksiniz; bu sayede de zaman kendini yönetecek.

Sırtınızdaki bağımsızlık yükünü atın ve yardım isteyin, görevlerin nasıl başarılacağına dair bir strateji tasarlayın ve buna bağlı kalın, ve kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenin. Bu önerilerden herhangi birini yapabilirseniz toparlanma yolundasınız demektir! Ben sadece bir yazar değilim aynı zamanda bir müşteriyim!

Bağlantılar

7 Yorum

  1. Sevgili Seçil, tekrar eğitimlere dönmeni istiyoruz. Acilen! Öğrencilerin senin şen kahkahalarını ve aklı okuyan aklını özlediler.

  2. Fark atmışsınız. On kere değil bir milyon kere. Doğru söze ne denir! Elinize sağlık.

  3. Hocam uyduruk bir sürü eğitim veren eğitim firmalarına hiç gerek yok, buyrun işte bütün bilgi bu köşede. Harika!

  4. hocam yazınız on numara olmuş…. kişiye özel ve işe özel yazdığınız her reçeteyi uyguluyorum. Sayenizde ben de bana bağlı çalışanları eğitiyorum. Elinize ve yüreğinize sağlık.

  5. hocam yine şu eğitimlere başlasanız diyorum. Siz konuşurken ağzınızdan enerji ve bal damlıyor zira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Son Dakika Haberleri
Kapalı